Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třináct účastníků se odvolalo proti obřímu plynovodu

Okres Louny - Nejvíce odvolání proti stavbě evropského významu podali lidé a firmy ze Žatecka a Podbořanska.

13.4.2010
SDÍLEJ:

Plynovod. Ilustrační foto.Foto: REUTERS

Celkem třináct odvolání proti umístění plynovodu Gazela řeší Krajský úřad Plzeňského kraje.

Ten je v této věci nadřízeným orgánem Stavebního úřadu ve Stříbře, který na konci loňského roku vydal k plynovodu územní rozhodnutí.

Plynovod Gazela chce postavit společnost Net4gas, bývalý RWE Transgas. Má vést od německých hranic u Hory svaté Kateřiny na Mostecku přes Žatecko, Podbořansko a Plzeňsko k Rozvadovu na Tachovsku.

Právě ze Žatecka a Podbořanska se proti plynovodu, alespoň co se týče počtu podaných odvolání proti územnímu rozhodnutí, zvedl největší odpor. Odvolali se jak soukromí vlastníci pozemků, kterých se plynovod dotkne, tak i například dvě zemědělské společnosti z Blšan na Podbořansku či obec Blatno. Vedení Blatna na Podbořansku se plynovod v blízkosti obce vůbec nelíbí, tvrdí, že kvůli ochrannému pásmu kolem něj se zabrzdí rozvoj obce. Požaduje proto mnohamilionové kompenzace. I když plynaři finanční náhrady slíbili a s některými městy či obcemi se už na nich dohodli, s Blatnem zatím nikoliv.

Krajský úřad Plzeňského kraje bude teď jednotlivá odvolání řešit. Buď je zamítne, nebo vydání územního rozhodnutí zruší a věc vrátí k dořešení. Územní rozhodnutí je velmi rozsáhlé, dokument má 354 stránek. Určuje, na jakých základech bylo povoleno umístění plynovodu.

Nový plynovod má vést v délce 166 kilometrů ze severozápadu na jihozápad České republiky. Náklady na jeho stavbu společnost Net4gas odhaduje na zhruba deset miliard korun.

Potrubí o průměru 1,4 metru

Trasa povede přes Mostecko a Chomutovsko na Žatecko. Plynovod u Stranné a Číňova poblíž Nového Sedla přejde řeku Ohři a odtamtud má směřovat na jih kolem Chudeřína a Žaboklik na Podbořansko. Tam má vést kolem Neprobylic, Sýrovic, Liběšovic, Blšan, Očihova, Kryr, Vidhostic, Mukoděl, Malměřic, Blatna a odtamtud k Pastuchovicím na Plzeňsko. Potrubí s průměrem 1,4 metru bude vedeno v zemi.

Nový plynovod Gazela bude mít strategický význam pro celou střední Evropu včetně Česka. Propojí několik současných plynovodů. Gazela napojí ČR na ruský zemní plyn, který má v budoucnu do Evropy proudit zejména tzv. severní cestou. Ta bude vytvořena spojením s plynovodem Nord Stream, který povede po dně Baltického moře z Ruska do německého Greifswaldu. Na něj naváže plynovod OPAL, jenž bude směřovat až na hranice Německa a České republiky u obce Brandov.

Tato trasa se vyhne tranzitním zemím východní Evropy, jako je například Ukrajina či Bělorusko.

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!

Autor: Petr Kinšt

13.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kam zajít o víkendu na fotbal

Ilustrační foto

Kulturní tipy: Ples, koncerty, drakiáda i strašidelná procházka

ANKETA: Zavedli byste v České republice euro?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Chaty ve Smolnici vykrádal padesátiletý muž

Smolnice - Po zloději zůstala majitelům objektů škoda téměř třicet tisíc korun.

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Ústí nad Labem - Jedni zůstanou se svými voliči doma. Další kandidáti v sobotu odcestují po uzavření volebních místností do pražských partajních centrál. Všichni ale chtějí získat co nejvíc křesel v Poslanecké sněmovně.

Speciální vlak ukončí sezonu na Švestkové dráze

Lounsko - Speciální souprava se salonním vozem projede trať Českým středohořím příští víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení