Peníze od firmy RWE Transgas, která plánuje v příštích letech výstavbu vysokotlakého plynovodu Gazela, žádalo mnoho obcí po celé republice.

Většina, i těch z okresu Louny, už se spokojila s nabízenou „satisfakcí“.

Jsou tu ale pořád ještě i ty bojující, patří mezi ně také Blatno na Podbořansku. Obec chce za strpění plynovodu na svém území 140 milionů korun. „Plány plynařů nás hodně omezují,“ tvrdí starosta.

Vyjednávání o finanční kompenzaci mezi Blatnem a plynaři už trvají několik měsíců. A jak se zdá, hned tak neskončí. Ani jedna strana nechce ustoupit. „Zatím jsme se stále nedohodli. My trváme na našem požadavku, tedy 140 milionech, které chceme použít na rozvoj obce. RWE Transgas nabízí jen 2,8 milionu korun, což je pro nás absolutně nepřijatelné. Stavba byla zařazena do politiky územního rozvoje, sedmadvacátého října jedu na územní řízení právě kvůli plynovodu,“ informoval Deník o dalším průběhu jednání starosta Blatna Václav Beneš.

Právě při územním řízení má přitom obec jedinou možnost, jak plynařům klást podmínky – během povolování.

Stavba vysokotlakého plynovodu je ale strategická pro celou republiku, nepředpokládá se tedy, že by jednotlivé obce, včetně Blatna, měly velkou šanci ji blokovat nebo ztěžovat výstavbu.

Plynovod významně omezí rozvoj obce

Podle starosty plánovaný plynovod obec hodně poškodí. „Plynovod nám významným způsobem naruší územní rozvoj, je navržen jen malý kousek za obcí, navíc v místech, kam chceme směřovat novou výstavbu. Není to totiž jen roura, ale také ochranné pásmo,“ upozorňuje Beneš. „Plynovod tu bude fungovat a omezovat nás dalších třicet až padesát let a oni nám za to nabízejí tak malou částku,“ řekl už dříve blatenský starosta.

Společnost RWE Transgas, nejvýznamnější tuzemský hráč na trhu s plynem, nechce o individuálních požadavcích stále bojujících obcí mluvit. „Nároky jednotlivých žadatelů nebudeme komentovat,“ sdělila tisková mluvčí společnosti Jitka Kadavá.

Počítače, výtah i dětská hřiště

Peníze od plynařů do obcí, které se již dohodly, už chodí prostřednictvím fondu Blíž k přírodě. Kryry si tak vybavily počítačovou učebnu, v Lubenci přispěly peníze na nákup výtahu do zdravotního střediska, ve Vroutku pomohou při výstavbě dětských hřišť. Po dlouhém vyjednávání se dohodly už i Blšany, nakonec se spokojily s milionem korun.

Společnost RWE Transgas Net plánuje výstavbu plynovodu Gazela, který má spojit dvě příhraniční předávací stanice v nejbližších letech. Má mít strategický význam pro celou střední Evropu, zajistí totiž větší různorodost dodavatelských cest. Nový plynovod propojí několik současných. Potrubí bude vedeno v zemi a bude mít průměr 1,4 metru. Plynovod má přijít na patnáct miliard korun. Okolo potrubí bude na každou stranu čtyřmetrové ochranné pásmo, dalších 200 metrů bezpečnostní.