V novém plynovodu Gazela, který byl loni položen do země také na Žatecku a Podbořansku, už teče plyn. Plynovod byl slavnostně uveden do provozu v minulých dnech. V současné době je v tzv. předčasném užívání. Plně dokončen ale bude až za několik měsíců.

Gazela dlouhá 166 kilometrů, jejíž stavba začala předloni v říjnu, začíná v Brandově na Mostecku a končí v Přimdě na Tachovsku. Napojila ČR na plyn z nových ruských zdrojů, který do Evropy proudí plynovodem Nord Stream vedeným po dně Baltského moře.

Plynovod Gazela při stavbě na Žatecku a Podbořansku. Snímek je z blízkosti Žaboklik, kde se stavbaři „podkopávali“ pod silnicí Žatec - Kadaň.Na Žatecko vstupuje nový plynovod nedaleko Čínova poblíž Nového Sedla, kde podchází řeku Ohři. Odtamtud směřuje na jih kolem Chudeřína a Žaboklik na Podbořansko. Tam vede kolem Sýrovic, Blšan, Očihova, Kryr, Vidhostic, Malměřic, Blatna a odtud k Pastuchovicím na Plzeňsko. U Sýrovic a Malměřic jsou trasové uzávěry.

Rourami o průměru 1,4 metru ročně proteče až 30 miliard metrů krychlových plynu, což je 3,5 násobek spotřeby ČR.

Stavba zakončila obří rusko německý projekt Nord Stream. Gazela, která spojí plynovody Opal na severu Německa a Megal na jihu, je na čtyřech místech propojena s českou přepravní soustavou a má strategickou roli v případě přerušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu, což se stalo při sporech mezi oběma zeměmi v roce 2009, a také přes Bělorusko. „Jde o úplně novou trasu s velkou kapacitou, která se stane trasou hlavní. Nyní už se pro dopravu plynu do Česka z větší části využívá Opal než tranzit ze Slovenska," uvedl manažer projektu Pavel Nesládek. Soustava plynovodů může dodávat plyn oběma směry.