To, co zažíval před rokem Žatec, se nyní děje v Lounech. Stovky lidí hlasují, sdílejí odkazy a jsou aktivní na sociální síti a internetu. Cílem jejich snažení je získat pro město nové dětské hřiště.

Jedná se o projekt Rákosníčkovo hřiště společnosti Lidl. Ta se zavázala, že ve městech, která získají nejvíc hlasů, hřiště postaví. Žatec má díky aktivitě lidí při hlasování hřiště od loňského léta, nyní se ho pokoušejí získat také v Lounech. „Pomozte Louňákům vyhrát Rákosníčkovo hřiště, loni jsem pomáhala Žatečákům a byla bych ráda, kdyby měly toto hřiště i Louny,“ vyzvala na sociální síti Hana Trnková.

Hlasovat pro jednotlivá města
je možné
na tomto webu.

Louny soutěží v kategorii sídel od 10 tisíc do 25 tisíc obyvatel v konkurenci dalších devíti. Soutěží se o tři hřiště a Lounům se zatím příliš nevede. S dosavadními 2500 hlasy ztrácejí více než tisíc hlasů na třetí Humpolec. Hlasování ale začalo tento měsíc, soutěž probíhá do konce února. Je možné poslat dva hlasy denně.

„V přátelích mám přes tisíc lidí, kdyby každý poslal dva hlasy, bylo by to super,“ dodala Hana Trnková.

Vedení Loun aktivitu svých obyvatel vítá. „Zapojíme i Facebook města, aby se informace o hlasování dostala k co možná nejvíce lidem,“ přislíbil lounský starosta Pavel Janda.

Pokud město v anketě uspěje, tak bude ve spolupráci s Lidlem hledat vhodnou lokalitu. Jeho supermarket se nachází v Postoloprtské ulici a pravidlem je, že Rákosníčkovo hřiště musí vyrůst nejdál několik set metrů od obchodu. Pro umístění hřiště tak přichází v úvahu západní polovina Loun. „Místo pro hřiště určitě najdeme. Nabízí se buď nějaká volná lokalita, nebo místo nějakého staršího hřiště,“ zmínil starosta.

V roce 2019 by mělo být postaveno 11 Rákosníčkových hřišť, každé v hodnotě zhruba 1,5 milionu korun. O tom, kde konkrétně budou stát, rozhodne svým hlasováním veřejnost. „V letech 2012 až 2018 postavila společnost Lidl už celkem 89 Rákosníčkových hřišť v hodnotě 133,5 milionu korun,“ připomněla mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá.

Pokud v Lounech nové dětské hřiště chtějí, v hlasování budou muset výrazně přidat. Před rokem se ve stejné kategorii Žatec umístil mezi padesátkou měst na konečném druhém místě, když dostal více než 34 tisíc hlasů. Vyhrál Havlíčkův Brod s 35 tisíci, třetí skončil Pelhřimov s 30 tisíci hlasy.

Jakmile bylo jasné, že Žatec hřiště získal, radnice vypsala anketu. V té si obyvatelé měli vybrat, kde nové hřiště bude. Na výběr byla dvě místa - pod Libočanskou brankou u ZŠ Petra Bezruče poblíž centra, nebo za panelovým domem ve Vrchlického ulici na jižním okraji města. Víc hlasů získalo druhé místo, tamní obyvatelé se ale postavili na odpor peticí. Hřiště tam z obav o zvýšený hluk a nepořádek nechtěli. Loni v létě tak vyrostlo ve druhé lokalitě.