Na čtyři dny se zastaví výroba elektřiny v Elektrárně Počerady.

Důvodem je odstávka, při které se budou kontrolovat zařízení, odběratelů elektřiny v okrese Louny se pauza nijak nedotkne.

Odstávka celé elektrárny proběhne od 18. do 21. července. Budou se kontrolovat stroje a zařízení, u kterých to za plného provozu není možné. „Kontroly se tak dočkají například elektrorozvaděče, vývodová pole či přivaděče vody. Vyčistíme rovněž jímky bagrovacích stanic,“ vypočítává jen některé práce Jiří Kulhánek, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Počerady.

Revize se dočkají i komíny. „Jejich vnitřek prohlédnou odborníci ze specializované komínářské firmy. Musí přitom zkontrolovat stav speciální vyzdívky pro mokré spaliny,“ pokračuje Kulhánek.

„Během celozávodní odstávky elektrárna nevyrobí 71 040 MWh elektrické energie,“ informoval Deník Ota Schnepp, tiskový mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy. I přes toto obrovské chybějící množství se odstávka nijak nedotkne spotřebitelů elektřiny, firmy i domácnosti budou elektřinu normálně mít.

Poprvé za dosavadní životnost elektrárny budou vypnuty i linky vlastní spotřeby 110 kV vedoucí z rozvodny Vyškov. „Veškeré revize, údržba i případné opravy proběhnou v režii našich zaměstnanců. Na všem se bude podílet zhruba 230 lidí,“ uzavírá Jiří Kulhánek.

K dispozici nebude ani teplá voda. „Elektrárna Počerady ale vyrábí teplo a teplou užitkovou vodu jen pro vlastní potřebu a firmy v jejím areálu, takže obyvatel Lounska se to nijak nedotkne,“ dodal Ota Schnepp. Ročně vyrobí Elektrárna Počerady 7 TWh elektrické energie. V rámci všech uhelných elektráren Skupiny ČEZ se v loňském roce podílela na výrobě elektrické energie téměř devatenácti procenty, letos je to ještě více.