Tropická vedra posledních dnů nebyla zatím příčinou žádné nestandardní situace v elektrárnách Skupiny ČEZ na severu Čech.

Provoz ani výroba elektrické energie nejsou ohroženy. Lidé však pracují ve ztížených podmínkách a zaměstnavatel jim zajišťuje intenzivní pitný režim.

Ve strojovnách a kotelnách je poměrně teplo po celý rok, během letních veder náročnost pro pracovníky ještě stoupne. Ve všech elektrárnách jsou umístěny nádoby se stálým přísunem chlazené vody. Slazený či hořký čaj pak mají zdarma k dispozici všichni zaměstnanci v závodních jídelnách.

Elektrárna měla původně stát v Africe

Elektrárna v Počeradech coby objekt a areál však vysokými teplotami nijak zvlášť netrpí, neboť byla původně projektována pro potřeby afrického kontinentu, kde je vedro pořád, uvedl Jiří Kulhánek, vedoucí odboru provozu Elektrárny Počerady.

Zajištění výroby elektřiny je prioritní

Náročné je to ovšem pro lidi, pracující v závodě. „Co vám mám k tématu povídat, je horko a my musíme být v práci namísto někde u vody. Snášíme to, jak se dá. Zajištění výroby elektřiny je ale samozřejmě prioritní,“ uvedl Jiří Kulhánek.

Nejlépe se pracuje lidem na velínu, tam je v provozu klimatizace. „Jinak zajišťujeme pitný režim, častou výměnu nápojů a speciálně hlídáme pracovníky v takzvaných teplých provozech,“ dodal J. Kulhánek.

Elektrárna Počerady zaměstnává přibližně dvě stě lidí.

Ota Schnepp
(autor je mluvčí ČEZ pro severní Čechy)