Jak vysvětlila ředitelka krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková, hygienici také zatím čekají na výsledky plošného testování domovů pro seniory novými antigenními testy. „Prozatím máme výsledky jen ze dvou z Mostu, kde bylo kolem desítky pozitivních. Budeme žádat o spolupráci laboratoř a hasiče na provedení PCR testů,“ upřesnila.

Koronavirus v číslech - Ústecký kraj 

Celkem pozitivních od března: 28769.
Za posledních 24 hodin (do pátku 13. listopadu): 604. 

Ostatně, hasiči už se plně zapojili do práce pro zdravotníky a hygieniky. V týdnu vydezinfikovali azylový dům Samaritán ve Štefánikově ulici v Ústí, dělají odběry v seniorských domovech po celém kraji. „V pátek jsme rozváželi plicní ventilátory ze Skladu státních hmotných rezerv v Sedlčanech do devíti nemocnic v Ústeckém kraji,“ přiblížil mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

Na záchranné službě ale pokles výjezdů spojených s koronavirem rozhodně nepocítili. „Ubylo klasických výjezdů, jelikož poklesla zranění například z adrenalinových sportů, opilců přes noc. Naopak, stále vozíme pacienty s dechovými potížemi, s podezřením na covid-19, nebo už pozitivních, případně s jiným respiračním onemocněním. Tam se to nezměnilo,“ informoval mluvčí ústecké záchranky Prokop Voleník.

V nemocnicích Krajské zdravotní (KZ) nárůst pacientů s koronavirem vykazuje mírně klesající tendenci. Pro ně tu dosud mají vyčleněno celkem 591 lůžek, z toho 110 pro akutní péči JIP. Pacientů s covid-19 zde leží celkem 383, z toho 81 na akutních lůžkách, z nichž je 52 připojeno na umělou plicní ventilaci a jeden na mimotělní oběh ECMO. Ten již je třetí v pořadí, který vyžadoval tento druh péče.

Zároveň tu onemocnělo do pátku 13. listopadu celkem 407 zaměstnanců na covid-19. Na výzvu k dobrovolné práci pro nemocnice, kterou KZ vydala, odpovědělo celkem 1468 lidí, z toho například jen 506 pro Masarykovu nemocnici v Ústí.

Situace si vyžádala, aby některé nemocnice KZ začaly omezovat provoz. Děčínská dočasně omezuje provoz lůžek neurologického oddělení. „Provoz lůžkové části neurologického oddělení jsme dočasně omezili kvůli nedostatku personálu, který musel do karantény. V provozu zůstává iktové centrum určené pacientům s akutní ischemickou cévní mozkovou příhodou, lůžka intenzivní péče a ambulance. V případě potřebné hospitalizace na standardním lůžku přijmou nemocné neurologická oddělení nemocnic Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a Mostě. Předpokládám, že omezení potrvá zhruba jeden týden,“ řekl ředitel zdravotní péče Michal Hanauer z Nemocnice Děčín.

Dočasné omezení provozu lůžkové části platí v případě dětského oddělení v teplické nemocnici. „Novorozenecké stanice a dětská ambulance zůstávají nadále v provozu. Dětští pacienti, u kterých si zdravotní stav vyžádá hospitalizaci, budou po dobu omezení transportováni do okolních nemocnic Krajské zdravotní, primárně do Mostu. V posledních týdnech jsme zde měli hospitalizováno velmi málo pacientů. Personál jsme proto přesunuli na oddělení, na kterých nám aktuálně chybí,“ dodal náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní Tomáš Hrubý, který je zároveň i ředitelem zdravotní péče Nemocnice Teplice.