Původní plán mluvil v Podbořanech o zachování alespoň části podzemních chodeb pro turisty a veřejnost. Kvůli finanční náročnosti a nebezpečí se ale vedení města rozhodlo jinak. Do podzemí se už nikdo nepodívá, bude kompletně a nenávratně zasypáno.

Sklepy na okurky…

Síť podzemních chodeb vznikla už v 19. století při těžbě arkozového kaolinového pískovce, z nějž se získával pro Podbořansko tolik typický kaolin pro keramický průmysl. Podle některých nápisů je zřejmé, že život byl v podzemí přímo pod centrem města již v roce 1829.

Kryt za války, sklepy na okurky a marmelády, úkryt pro mládež. I tak v dalších letech lidé v Podbořanech využívali chodby. Jenže desítky let se o ně nikdo nestaral a nyní jsou nebezpečné. Propady jsou v centru na Bílém kopci velmi časté.

„Chodby budou kompletně zasypány výplňovou směsí a zabezpečeny, bez možnosti obnovení. Po dlouhých letech dohadování, kdo by měl zabezpečení platit, jsme se dohodli se státem, respektive ministerstvem průmyslu a obchodu, jež se o to postará,” potvrdil starosta města Radek Reindl.

„Chodby působí velké problémy, musí se vyřešit co nejrychleji,” doplnil místostarosta Karel Honzl.

Ve městě je chodeb podle průzkumů třináct, podrobně zmapováno jich bylo pět největších ve středu města.

Dlouho nepřístupný labyrint v centru, u Bílého kopce, ohrožuje lidi, domy i komunikace. Někteří obyvatelé Podbořan o něm přitom ani nevědí a uzavřen je desítky let.

Stropy se často propadaly

Starosti s chodbami ale mají všichni, radnice nemůže opravovat chodníky a silnice, domy dostávají zabrat.

V chodbách čas od času dochází k dalším a dalším propadům stropů. „Nemůžeme dělat v této části města žádné rekonstrukce, technika tam nemůže, hrozí propady,” popisuje starosta.

Kompletní zasypání přijde stát na miliony korun

Po rozhodnutí podbořanských zastupitelů tak padl původní plán na zachování alespoň části chodeb pro veřejnost. Přístupných mělo být zhruba čtyřicet metrů, které měly připomínat, že podzemí ve městě bylo.

Podbořanští poslanci se ale nakonec po dlouhé debatě rozhodli šetřit a neriskovat.

„Dlouho jsme o tom uvažovali, chtěli jsme alespoň část zachovat. Variantu, že by město zachovalo malou část jedné chodby, jsme ale nakonec odmítli. Nemělo by to cenu. Za sanaci čtyřiceti metrů by totiž město zaplatilo zhruba 700 tisíc korun, navíc by neslo další náklady na provoz. Město by také ručilo za všechna rizika, možné další propady a podobně,” zdůvodnil rozhodnutí zastupitelů R. Reindl.

„Chodba, která by připadala v úvahu pro zpřístupnění, je přímo pod rodinnými domy. Neriskujme nic, mohlo by se to časem začít znovu propadat,” dodal další argument zastupitel Roman Hodek.

Více o podbořanském podzemí najdete ZDE