V Podbořanském Rohozci, vesničce na okraji Podbořanska, žije 140 obyvatel. Ani jeden z nich ale nechce obec vést další čtyři roky, do komunálních voleb tam nebyla zapsána žádná kandidátka.

Obec tak určitě nečeká rozvoj, ale státní správce. V Rohozci s tím už mají zkušenosti.

„Je to určitě velká škoda, že obec nikdo nechce převzít, ale bohužel je to tak. Obec tím bude trpět, určitě nás nečeká rozvoj. Čím to je? Nevím, někdy mi připadá, že lidem vyhovuje, když kritizují a sami nic nedělají,“ mrzí současného starostu Podbořanského Rohozce Karla Kubáska, že jeho následovníka vybere stát a ne lidé z obce.

Volby do místních zastupitelstev proběhnou po celé republice v říjnu, lidé v Podbořanském Rohozci ale určitě v tomto termínu zůstanou doma. K urnám nemusejí. Není totiž ani jeden lístek, který by tam mohli vhodit. „Z Podbořanského Rohozce nedorazila k registraci ani jedna kandidátka, volby se tam tedy nyní konat nebudou,“ potvrdil Martin Gutzer, tajemník podbořanské radnice, která pro okolní obce zajišťuje volební servis.

Problémy už byly při minulých volbách

Historie se opakuje, ani sami lidé v Podbořanském Rohozci ale asi netušili, že tak rychle. Problémy s vedením obce tam totiž už byly před čtyřmi lety, po minulých volbách. Tehdy, v roce 2006, sice volby proběhly, ale krátce po nich odstoupili ze zastupitelstva starosta a místostarosta, vedení úřadu přestalo fungovat a stát musel do obce na Podbořansku poslat svého správce.

Až v dubnu 2008 se podařilo najít vhodného kandidáta na starostu z lidí v obci, úřad převzal Karel Kubásek. Ale ani ten nechce už ve své práci pokračovat a nekandiduje. „Bude mi 72 let, nevím, jak na tom budu zdravotně. Myslím, že by vedení obce měli převzít mladší lidé,“ odmítá pokračovat v úřadu.

Na možnosti kandidovat se v Podbořanském Rohozci ptali lidé, kteří tam chalupaří, mají ale zároveň v obci trvalý pobyt. Svůj záměr ale nakonec vzdali, kandidátku nesestavili. „Opravdu nevím, proč o to tady nikdo nemá zájem. Jako obec nemáme ani korunu dluhu, nic, co by mohlo někoho strašit,“ pokračuje zatím ještě starosta Karel Kubásek. „Už jsem kontaktoval ministerstvo vnitra, v říjnu k nám přijde určený správce. Vedení obce mu předám a uvidíme, jak to bude dál,“ uzavírá Kubásek.

Komunální volby se uskuteční po celé republice v pátek 15. a sobotu 16. října 2010. V některých okresech budou volit také senátory, to se ale lounského regionu tentokrát netýká.

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!