Areál pro uprchlíky v Balkové na hranici Podbořanska a severního Plzeňska, který se měl jako rezervní kapacita pro dočasné ubytování běženců otevřít už letos v lednu, zatím nemá přesný termín zprovoznění. Ministerstvo vnitra letos vyčlenilo avizovaných 50 milionů korun na jeho úpravy. Bude mít přísný režim jako uprchlická zařízení v Bělé pod Bezdězem a Vyšních Lhotách. Nyní probíhá projektová příprava a v plánu je rekonstrukce, řekl mluvčí Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra Kiril Christov.

„Loňským usnesením vlády a rozpisem rozpočtu pro letošní rok je na akci vyčleněno celkem 50 milionů korun, a to v rámci investičních prostředků," uvedl. Tato suma by měla na obnovu areálu stačit. Podle Christova se zatím počítá v Balkové s 200 lůžky, přičemž celková kapacita po rekonstrukci vyplyne z projektového řešení.

O otevření se rozhodne podle aktuální potřeby

Balková bude podle ministerstva nouzovým a přechodným táborem, tedy detenční zařízení, které neumožňuje volný pohyb a znamená jen zajištění do doby, než osoba opustí ČR. Bude k dispozici pro mimořádné události; o otevření se rozhodne podle aktuální potřeby.

Správa uprchlických zařízení už přijala do areálu v Balkové, který je od roku 2005 prázdný, několik nových zaměstnanců. „Participují především na manuálních pracích při úklidu areálu. Přijímáni budou dále zaměstnanci pro provozně technické profese," uvedl Christov.

Areál vlastní Policejní prezidium

Rezervní zařízení v Balkové má fungovat ve stejném režimu jako areály ve středočeské Bělé, ve Vyšních Lhotách na Frýdeckomístecku a Drahonicích na Podbořansku, které dohromady pojmou přes 1000 uprchlíků. Jsou obehnané ploty a běženci je nemohou opustit. Uvnitř tábora má podle informací vnitra vzniknout samostatné zdravotní středisko.

Pětatřicet let starý areál se 13 budovami je u lesa, dva kilometry za vesnicí Tis u Blatna, pod níž patří. Nejdříve sloužil jako škola v přírodě a poté jako policejní škola. Objekty jsou trvale hlídané a nechátrají. Vlastní ho Policejní prezidium a sloužil jako občasné školicí a výcvikové centrum. Už v letech 1998 až 2005 tam byl záchytný tábor pro cizince zadržené na hranicích, ve vlacích a autobusech, kteří na české území vstoupili nelegálně. V posledních měsících tam byli dočasně ubytovaní policisté z nedalekých Drahonic, kde se podobná kapacita pro uprchlíky otevřela v říjnu loňského roku.

Balkovou má podle loňských informací ministerstva vnitra hlídat 140 lidí, z toho 60 ze Správy uprchlických zařízení a 80 policistů, kteří by objekt střežili ve třech směnách. Obvodní oddělení v lokalitě by se po otevření tábora posílila o 15 až 20 policistů.