Kultura a sport, oprava chodníků a silnic. Takové jsou hlavní investiční plány podbořanské radnice pro příští rok. Dokončit se má kompletní rekonstrukce kulturního centra za 15 milionů, další desítky milionů má stát nová hala. Sportovci i vedení města věří, že se v roce 2019 začne stavět.

Nový sportovní stánek, který by měl v budoucnu vyrůst vedle areálu Tatranu, za současnou fotbalovou tribunou, bude mít vnější rozměry přibližně 60×30 metrů, jeho součástí má být i menší hlediště. Poslouží nejen sportovcům, ale i školám nebo kultuře, například při koncertech. „Chceme určitě pokračovat v přípravách stavby sportovní haly. Probíhá soutěž na zhotovitele, budeme se snažit na vybudování získat dotaci. Doufáme, že budeme úspěšní. Rádi bychom začali se stavbou v příštím roce,“ přiblížil největší investiční plán posledních let podbořanský místostarosta Karel Honzl.

Co se stane, pokud město dotaci neobdrží? „Ve hře je i varianta, že začneme, i když peníze od státu nepřijdou. Možné to je. Rozhodnout o tom ale budou muset případně zastupitelé,“ doplnil Honzl s tím, že doufá, že se dotační peníze podaří získat.

Projekty, povolení, vše už je v Podbořanech připravené. Přesto se výstavba haly, která by měla stát kolem čtyřiceti milionů korun, už několikrát odkládala. O její výstavbě se ve městě mluví dlouhou dobu. První vážné úvahy se objevily už v roce 2007, tehdy se ale náklady odhadovaly na 120 milionů korun a tolik nechtělo město vydat. Předloni vedení města projekt přehodnotilo a přišlo s výrazně levnější variantou. Hala nemá být tak „velkolepá“, například nemá být její součástí fotbalová tribuna, sloužit má ale údajně stejně. Také na modernější a lehčí konstrukci se má ušetřit. Ani v uplynulých dvou letech se ale peníze na výstavbu v městské kase nenašly.

Vizualizace nové sportovní haly, která by měla vyrůst v Podbořanech.

O dotaci na halu už Podbořany v minulých letech žádaly, ale neúspěšně. A „ze svého“ ji zastupitelé zatím stavět nechtěli. Zda se v příštím roce situace změní, se teprve uvidí. Podle vedení města si halu přeje většina veřejnosti. „Bylo by to dobré. Určitě bych ji přivítal, pro sportovce bude dobrá. Nic takového tu není, nemají kde trénovat, snad už se konečně začne stavět,“ řekl Pavel Beran, jeden z podporovatelů.

V Podbořanech se ale ozývají i kritici výstavby sportovního stánku. Argumentují především finanční náročností samotné stavby i následného provozu budovy. Vedení města věří, že se podařilo najít finančně přijatelné řešení. V budoucnu bude záležet na tom, jak se podaří halu „vytížit“.

Další velkou investicí má být v roce 2019 dokončení kompletní rekonstrukce kulturního domu za 15 milionů, 90 procent nákladů pokryla dotace. „Hotovo by mělo být na jaře,“ prozradil místostarosta Honzl.

Budova byla ve velmi špatném stavu, měla výrazné energetické ztráty. Přibýt v ní má nový sál, prostory se mají odít do moderního hávu.

Rozpočet budou podbořanští zastupitelé schvalovat tradičně na začátku roku, až budou zřejmé příjmy ze státního rozpočtu. Přesto už má vedení radnice i další plány. Pracovat by se mělo na několika místech na sítích, chodnících a silnicích, například v Morech, uvažuje se o revitalizaci Barborky. Město čeká také řada drobnějších akcí.