Velké změny chystají na podbořanské radnici. Pro veřejnost nebudou nijak viditelné, mají ale ušetřit peníze. Nejméně desetitisíce, v lepším případě i statisíce korun. Levněji se bude například svítit.

Vedení města se rozhodlo změnit dodavatele elektrické energie, plynu i pojišťovnu. „Je to jednoduché. Musíme šetřit, každá koruna je dobrá. A současní dodavatelé nám nenabídli nic lákavého. Nově vybraní dodavatelé pro nás připravili lepší podmínky,” zdůvodnil změny Radek Reindl, starosta Podbořan.

Vedení radnice uvažovalo o změně dodavatelů energií už delší dobu. Čekalo se, jestli současní dodavatelé budou nějak reagovat, lepší nabídky než konkurence ale nepředložili. Například elektřinu městu dodávala firma ČEZ. Úředníci radnice oslovili pět dodavatelů plynu a čtyři firmy, které prodávají elektrickou energii. „Vybrána byla RSP Energy z Prahy, bude nám dodávat jak plyn, tak elektřinu,” pokračoval starosta.

A jak velká bude úspora? Pokud by ceny zůstaly stejné jako letos, byla by v řádu stovek tisíc. „V případě plynu předpokládáme úsporu kolem šedesáti tisíc, u elektrické energie by to mělo být ještě více, odběry jsou daleko větší. Chystá se ale opět zdražování, uvidíme tedy, kolik skutečně ušetříme,” řekl Deníku Radek Reindl.

Tříletá smlouva vypršela

Na radnici ale chystají ještě jednu změnu. Vypršela totiž tříletá smlouva na pojištění městského majetku, která zároveň řeší pojištění odpovědnosti. „Oslovili jsme šest pojišťoven, nejlepší nabídku předložila Česká pojišťovna, se kterou uzavřeme smlouvu na tři roky,” dodal starosta.

V minulých třech letech přitom městský majetek pojišťovala společnost Uniqa, ta ale v novém výběru neuspěla, byla dražší než jiné firmy. Nabídky pro město byly hodně rozdílné. Vítězná, nejlevnější od České pojišťovny, zněla na 350 tisíc korun, nejdražší pak na 478 tisíc.