Tvrz byla postavena zřejmě ve druhé polovině 14. století rytířem Buškem z Hluban nebo jeho synem Jindřichem. Gotickou tvrz tvořila obytná jednopatrová věž, stála na ostrůvku obklopeném vodním příkopem.

"Do tvrze se přicházelo po dřevěném mostě, zbořeném v 19.století. Tvrz byla správním centrem malého panství, kam kromě vesnice s hostincem patřil poplužní dvůr, ovčín, mlýn, několik rybníků a rozsáhlé pozemky včetně lesů. Za husitských válek na tvrzi sídlil straník císaře Zikmunda Jeřich z Kladna. Z toho důvodu někdy před rokem 1433 hlubanskou tvrz oblehla a dobyla městská hotovost ze Žatce. Tvrz, v jejíž době se vystřídalo několik šlechtických rodů, sloužila jako rezidenční sídlo majitelů do poloviny 17. století. Po připojení k panství Krásný Dvůr v roce 1649 zde bydleli vrchnostenští úředníci, pak se používala jako sýpka, až byla nakonec opuštěna a začala chátrat," píše se na internetových stránkách města.

Tvrz je aktuálně ze tří stran obklopena vodním příkopem. V roce 2010 nechalo město zchátralou památku opravit. Od té doby se tam konají akce, je tam také stálá expozice Kaolin na Podbořansku. Lze ji navštívit každé úterý od 10 do 15 hodin nebo se lze domluvit po telefonu v jiné dny (tel. 773 979 972).

Mohlo by vás zajímat: Nový kruhový objezd v Žatci postaví Ekostavby, cena je podstatně nižší

Křižovatka u kasáren v Žatci. | Video: Deník/Petr Kinšt