K prvnímu většímu konfliktu mezi uprchlíky, kteří jsou umístěni v detenčním zařízení v Drahonicích na Podbořansku, došlo ani ne po měsíci od otevření areálu. V pondělí se tam popralo dvacet migrantů – deset Pákistánců a deset Ukrajinců. Uklidnit konflikt přijeli příslušníci policejní speciální pořádkové jednotky.

Uprchlíci si navzájem pozuráželi své matky

Podle cizinecké policie se tak vyhrotily dlouhodobé spory, když si uprchlíci navzájem pozuráželi své matky.

„Jednalo se o dvě skupiny, které tam na sebe dlouhodobě ne moc dobře reagují. Různě se napadaly jak verbálně, tak lehce fyzicky už dříve. Vše vygradovalo v pondělí odpoledne," uvedla pro Blesk.cz mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Spor mezi deseti Pákistánci a stejným počtem Ukrajinců eskaloval venku přímo pod pohledem policie. „Speciální pořádkové jednotky tam hned celou situaci mírnily, ale během dne se ještě dvakrát zopakovala," upřesnila Rendlová.

V areálu jsou jen muži

První migranty přivezla Správa uprchlických zařízení do Drahonic 12. října. Aktuálně je tam umístěno 134 mužů, maximální kapacita je 240. V areálu jsou pouze muži, ženy a děti jsou v jiných zařízeních.

Shodou okolností právě v pondělí přestala areál střežit Policie ČR, tuto práci převzala Vězeňská služba ČR. Její příslušníci se starají hlavně o to, aby z areálu nikdo neutekl. Pokud dojde k větším konfliktům, ty bude opět řešit speciální pořádková jednotka policie.

Konflikty mezi cizinci jsou celkem běžné

Cizinecká policie v poslední době řešila několik incidentů a potyček mezi cizinci umístěnými v jednotlivých detenčních zařízeních. Ve Vyšních Lhotách na Moravě se například strhla rvačka mezi skupinou osmi Pákistánců a jednoho Iráčana, která měla banální důvod, a to zájem o sledování jiného programu v televizi. Při rvačce došlo k drobným zraněním a tržnému poranění Iráčana, které si vyžádalo lékařské ošetření. V Bělé Jezové na Mladoboleslavsku zase napadl cizinec afghánské státní příslušnosti pracovníka ochranky Správy uprchlických zařízení.

Od začátku letošního roku policie provedla už více než 150 zásahů při potyčkách mezi zajištěnými cizinci. „Konflikty mezi cizinci mají obvykle banální důvody, mnohdy vznikají v důsledku národnostních a kulturních odlišností jednotlivých skupin. Při potyčkách většinou dochází k drobným poraněním, na straně policie zatím k žádnému závažnějšímu poranění nedošlo," sdělila Kateřina Rendlová.