Některým podbořanským zastupitelům se zdá, že podpora přeměny kasáren je moc drahá. Vadí jim, že město prý dotuje stavební pozemky až příliš a znevýhodňuje tak další soukromé vlastníky stavebních pozemků. Chtějí také vědět, zda město na přeměně areálu vydělalo či prodělalo. Vedení radnice tvrdí, že vydělalo. Finančně, je prý zhruba milion korun v plusu, i rozvojově. Levné pozemky schválili městští poslanci jako podporu bydlení.

Vypracování analýzy schválili zastupitelé

Na otázku, kolik proměna od roku 2007, kdy město převzalo areál od armády, stála a zda na ni Podbořany finančně vydělaly či prodělaly, odpoví analýza, která bude zpracována. „Zajímá mě, kolik se celkově v areálu proinvestovalo, kolik stály demolice, tvorba pozemku, hlídání, prostě kompletní výdaje, a také kolik město prodejem získalo zpět. Chtěl bych vědět, jestli příliš netratí, jaké jsou náklady na jeden stavební pozemek. Měli bychom mít kompletní přehled," zdůvodnil Leo Peterka, který zpracování analýzy navrhl. Zastupitelé ji odsouhlasili.

Původní dokument byl nedostatečný

Připojili se k němu i další. „Díky analýze si uděláme rozumný obrázek," řekl zastupitel a bývalý podbořanský starosta a Josef Čerňanský. Podbořanští zastupitelé se již jednou zprávou o bývalém vojenském areálu zabývali. Podle většiny z nich ale byla nedostatečná, odsouhlasili tedy zpracování podrobnější, projednávat ji budou v říjnu.

Město je prý milion v plusu

Z první zprávy vyplynulo, že do areálu přišlo z městské pokladny zhruba 34 milionů. Do této částky nejsou započítány dotace, které přišly ze státní kasy. Naopak prodejem budov a pozemků stavebníkům a firmám získalo město kolem 35 milionů. V kasárnách je tak město aktuálně zhruba milion korun v plusu.

Od roku 2007, kdy město bývalá kasárna převzalo, tam proběhly tři série demolic za více než dvacet milionů korun. Na všechny získala radnice dotace od státu, stejně jako na všechny pozdější zasíťování pozemků, také v milionových hodnotách.

Město vydělalo, říká starosta

„Město na proměně areálu jednoznačně vydělalo. Jednak peníze, které jsme získali prodejem, převyšují ty, které tam šly z městské kasy. Ale hlavně, vše není jen o penězích. Bylo by tam město duchů, nyní tam lidé staví domky. Byly by tam opuštěné a rozpadající se baráky, nyní tam je zóna na bydlení, podařilo se revitalizovat další část města, lidé tam zakládají rodiny," řekl starosta Podbořan Radek Reindl.

Bývalé podbořanské kasárny se za několik let změnily k nepoznání. Od roku 2011, kdy radnice nabízela první parcely, tam vyrostlo několik desítek domů a další porostou. Prodej dalších pozemků se připravuje.

Pozemky jsou prý moc levné

Podbořanská radnice ale musí také odrážet kritiku, že parcely prodává výrazně levněji než okolní města či soukromníci, dotuje je, a ničí tak údajně trh s pozemky. Zasíťované parcely v kasárnách radnice prodává za 250 korun za metr čtvereční, vždy je o ně velký zájem. Cenu schválilo drtivou většinou zastupitelstvo. Levné pozemky schválili městští poslanci jako podporu lidem, kteří ve městě chtějí stavět a žít.

„Město zasahuje do svobodného podnikání a ničí trh. Parcely se dotují a developeři, kterým házíme klacky pod nohy, pak nemají šanci. Kdo by tu pozemky mohl nabízet, když proti městským nemá šanci je prodat, jsou výrazně levnější," myslí si například zastupitel Lumír Šopf. „Nechci nic jiného, než pro všechny stejné podmínky," dodal.

Podle starosty ale developeři, až na několik výjimek, nemají o Podbořany příliš velký zájem. Město, pokud chce lokalitu rozvíjet, je prý musí zastoupit a pozemky připravit.

Developeři neměli zájem, říká starosta

„Žádné klacky pod nohy neházíme. Všechny pozemky v kasárnách jsme řadu let nabízeli za příznivé ceny developerům, aby si je koupili komplet, rozparcelovali je a vybudovali na nich domky sami, včetně inženýrských sítí. Ale žádný velký zájem nebyl," říká Radek Reindl.

„Někteří toho využili, koupili část areálu a domky nabízejí. Každý, kdo chtěl, mohl koupit část lokality a pozemky tam sám udělat. O další části areálu ale zájem ze strany developerů nebyl, a proto jsme se rozhodli, jako službu občanům, když chceme lákat rodiny do města, připravit pozemky sami," dodal pro Deník podbořanský starosta.

Sporem se zabýval už také Úřad na ochranu hospodářské soutěže, v postupu radnice neshledal žádné pochybení.