VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podbořany chtějí zachovat část podzemních chodeb

Podbořany - Pro turisty má zůstat přístupných čtyřicet metrů, ostatní objekty budou zasypány.

18.9.2011
SDÍLEJ:

Labyrint chodeb pod PodbořanyFoto: Deník/Hynek Dlouhý

Definitivní vyření problému s názvem podzemní chodby v Podbořanech se už snad konečně blíží. Stát navrhl městu, že velkou část podzemí zasype, práce také zaplatí. Skončí tak problémy s propadáním chodníků a silnice. Podle plánu vedení radnice by čtyřicet metrů mělo zůstat jako připomínka přístupná pro veřejnost.

Pokud se v blízké době podaří problém chodeb vyřešit, odpadnou městu i lidem, kteří bydlí na Bílém kopci, mnohé starosti. Propady v podzemních chodbách jsou totiž na denním pořádku, podzemí je nebezpečné. „Chodby způsobují velké problémy, musí se vyřešit rychle. S ministerstvem průmyslu a obchodu a s Báňským úřadem jsme se dohodli na dalším postupu. Chodby budou zasypány výplňovou směsí tak, aby už k propadům nedocházelo,“ přiblížil podbořanský místostarosta Karel Honzl, jak to bude dál s podzemím v okolí Bílého kopce.

V chodbách je patrné, že čas od času se část stropů uvolní a zavalí další kus labyrintu. Také domy dostávají zabrat, radnice nemůže opravovat chodníky, ani silnice nad podzemními chodbami. „Dochází k ohrožování majetku lidí, nemůžeme v této části města dělat žádné rekonstrukce, opravovat silnici. Nemůže tam těžká technika. Dlouho jsme se se státem dohadovali, teď se zdá, že po těch dlouhých letech se konečně podařilo najít řešení,“ vítá rozhodnutí státu také Radek Reindl, starosta města.

Zasypány budou čtyři objekty, jeden, ten nejvíce zachovalý, zůstane zpřístupněný veřejnosti. „Přístupných chceme nechat přibližně čtyřicet metrů, jako připomínku chodeb,“ pokračoval místostarosta Hon­zl.

Zpřístupnění části chodeb má přijít městskou pokladnu na částku v řádu statisíců korun, definitivně o tomto výdaji rozhodnou zastupitelé. Nutné je chodbu zabezpečit, přivést elektřinu. „Město by platilo pouze za chodbu, kterou by chtělo nechat přístupnou. Všechno ostatní, zasypání ostatních nebezpečných podzemních chodeb, zaplatí stát,“ dodal Karel Honzl. Státní pokladnu by přitom zasypání chodeb a konečné vyřešení problému mělo přijít na několik milionů korun.

Chodeb je v Podbořanech podle průzkumů celkem třináct, podrobně zmapováno jich bylo pět největších. Chodby podle odborníků vznikly na začátku 19. století těžbou arkózového kaolinového pískovce, ze kterého se získávala na Podbořansku tolik známá surovina kaolin potřebná například v keramickém průmyslu.

Nápisy v některých objektech říkají, že v chodbách to „žilo“ už v roce 1829. Za války fungovaly také jako kryt, později si v části chodeb lidé vybudovali sklepy, scházela se tam také mládež. Teď jsou nepřístupné, město se dlouho dohadovalo se státem, kdo má nápravu neutěšeného stavu zaplatit.

Čtěte také k tématu:
V podzemí se těžilo, skladovalo ovoce i schovávalo před válkou
Stát uznal, že podzemní chodby musí zabezpečit

Autor: Hynek Dlouhý

18.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Loňský vánoční koncert v žateckém divadle. V popředí Ústecký komorní orchestr.

V divadlech v Žatci a Lounech zazní Rybova Česká mše vánoční

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Tipy na víkend: advent, koncerty, Betlémské světlo

Okres Louny - Podívejte se s námi, na jaké kulturní a společenské akce v okrese Louny se můžete vydat s rodinou či přáteli během nadcházejícího víkendu.

Školáci v okrese Louny budou mít jarní prázdniny jako první

Okres Louny – Začnou jim už 5. února, naváží tak na jednodenní pololetní prázdniny v pátek 2. února.

Studenti připravili večerní program u chmelového majáku

Žatec – Chybět nebudou stánky studentů s různou tématikou, zájemci mohou zdarma vystoupat na věž, připravuje se koncert studentské kapely.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT