Dlouho očekávané práce na zabezpečení podzemních chodeb v Podbořanech jsou v plném proudu. Historické chodby, které jsou už dlouhou dobu v havarijním stavu, budou už brzy kompletně zasypány. Nikdo se už do nich nepodívá.

„Část chodeb už je výplňovou směsí zasypáno, v dalších týdnech budou odborníci pokračovat v další části podzemí,“ informoval Radek Reindl, starosta Podbořan.

Při pracích v podzemí došlo zatím k jedinému problému. „Jedna z chodeb se provalila do sklepu domu, když se plnila směsí. Firma zjednala hned nápravu,“ pokračoval Reindl.

Síť podzemních chodeb vznikla už v 19. století při těžbě arkozového kaolinového pískovce, z nějž se získával pro Podbořansko tolik typický kaolin pro keramický průmysl. Podle některých nápisů je zřejmé, že život byl v podzemí přímo pod centrem města již v roce 1829.

Kryt za války, sklepy na okurky a marmelády, úkryt pro mládež. I tak v dalších letech lidé v Podbořanech využívali chodby. Jenže desítky let se o ně nikdo nestaral a nyní jsou nebezpečné. Propady jsou v centru na Bílém kopci velmi časté a opravy, tak aby chodby zůstaly přístupné, by byly extrémně finančně náročné. „Chodby budou kompletně zasypány výplňovou směsí a zabezpečeny, bez možnosti obnovení. Po dlouhých letech dohadování, kdo by měl zabezpečení platit, jsme se dohodli se státem, respektive ministerstvem průmyslu a obchodu, jež se o to postará,” potvrdil starosta Podbořan Radek Reindl.

Kompletní zasypání chodeb přijde stát na miliony korun.

Původní plán přitom mluvil v Podbořanech o zachování alespoň části podzemních chodeb pro turisty a veřejnost. Kvůli finanční náročnosti a nebezpečí se ale vedení města rozhodlo jinak. Do podzemí se už nikdo nepodívá, bude kompletně a nenávratně zasypáno.

„Dlouho jsme o tom uvažovali, chtěli jsme alespoň část zachovat. Variantu, že by město zachovalo malou část jedné chodby, jsme ale nakonec odmítli. Nemělo by to cenu. Za sanaci čtyřiceti metrů by totiž město zaplatilo zhruba 700 tisíc korun, navíc by neslo další náklady na provoz. Město by také ručilo za všechna rizika, možné další propady a podobně,” zdůvodnil rozhodnutí zastupitelů starosta města Radek Reindl.

Dlouho nepřístupný labyrint v centru, u Bílého kopce, ohrožoval dlouhá léta lidi, domy i komunikace.

Někteří obyvatelé Podbořan o chodbách přitom ani nevědí, uzavřen je desítky let. Starosti s chodbami ale měli všichni, radnice nemohla opravovat chodníky a silnice, domy dostávají zabrat.

„Nemůžeme dělat v této části města žádné rekonstrukce, technika tam nemůže, hrozí propady,” popisuje starosta.

Ve městě je chodeb podle průzkumů třináct, podrobně zmapováno jich bylo pět největších ve středu města.