Na policii se obrátil Martin Řepík. Tomu se nelíbí, že město nabízelo v lokalitě Liška nezasíťované pozemky, avšak v kupních smlouvách s novými majiteli se zavázalo, že je v předem stanovené době, tedy do letošního jara, zasíťuje. Podle jeho slov by tedy cena, za kterou město pozemky prodávalo, měla být vyšší. „Předmětem prodeje jsou stavební pozemky, které se město zavazuje na své vlastní náklady ve smluvně stanovené lhůtě zasíťovat. Tedy vybudovat k nim komunikaci, chodník, veřejné osvětlení, kanalizaci, vodovod, plynovod a zajistit přivedení elektřiny. Předmětem prodeje jsou tedy zasíťované stavební pozemky,“ poukázal Martin Řepík.

Problém vidí v tom, že předmětem znaleckého posudku, který ocenil zmíněný majetek města, jsou podle něj pozemky bez sítí. „Ty mají výrazně nižší hodnotu,“ dodal. V ruce má znalecký posudek, který si nechal vypracovat jeden z někdejších opozičních zastupitelů. Ten oceňuje zasíťované pozemky. „Rozdíl mezi tím, za kolik pozemky prodávalo město, a tímto znaleckým posudkem je přibližně devět a půl milionu korun,“ upozornil.

Policie se věcí zabývá od loňského ledna, případ prošetřuje kvůli možnému trestnému činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. A ještě určitý čas podle informací Deníku zřejmě potrvá, než případ odloží případně někoho obviní.

„Případ nadále prověřujeme, nebylo zahájeno trestní stíhání žádné osoby. Další informace s ohledem na probíhající prověřování sdělovat nebudeme,“ uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Státní zástupkyně v závěru loňského roku ustanovila městu Podbořany, kterému měla vzniknout údajná škoda, opatrovníka. Ve věci ho tedy zastupuje advokátka z Loun, nikoli vedení Podbořan.

Chtějí podporovat bydlení

Město Podbořany prodává stavební parcely pro nové rodinné domy za nižší ceny dlouhodobě. Podle podbořanského starosty Radka Reindla je politikou města podpora bydlení. Radnice chce podle jeho slov v Podbořanech udržet své obyvatele a přilákat nové, zvláště pak rodiny s dětmi. „Město není obchodní společnost, aby potřebovalo rychle generovat zisk. Pro nás je z dlouhodobého hlediska důležité, aby u nás lidé žili, aby jich přibývalo. Část jejich daní je příjmem do rozpočtu města,“ vysvětlil.

Ve zmíněné lokalitě Liška prodalo město desítku parcel, přibližně polovinu. A to za 300 korun za metr čtvereční. Zbytek nyní nabízí za částku 450 korun.

Zastupitelé se policejním vyšetřováním zabývali v závěru loňského roku. Přijali obsáhlé usnesení, ve kterém svůj postup obhajují. „Při stanovení ceny město sleduje i jiné zájmy obce, které nejsou a nemůžou být posouzeny žádným znaleckým posudkem,“ uvádí se mimo jiné v něm. „Podle mě je policejní vyšetřování zásah do ústavních svobod samosprávy,“ dodal starosta.