Město původně pozemky nabízelo za 300 korun. Po kritice, že je cena příliš nízká, ji loni v červnu zvedlo na 430 korun. O parcely ale přestal být zájem. Nyní se cena vrací na původní tři stovky za metr.

Zastupitelé při snížení ceny přijali neobvykle dlouhé usnesení, ve kterém svůj krok zdůvodňují. „Důvodem snížení ceny a odchýlení od ceny obvyklé je, že během dvou kol obálkových výběrů se ze sedmi nabízených pozemků prodal pouze jeden. O zbývajících šest pozemků nebyl žádný zájem. Odchylka od ceny v době a v místě obvyklé se zdůvodňuje také úmyslem obce nastavit vstřícné podmínky pro rozvoj bydlení, kterému se Město Podbořany dlouhodobě a velmi úspěšně věnuje.“ uvádí se mimo jiné v usnesení. V něm se také uvádí, že na pozemcích jsou dle geologického posouzení ztížené základové podmínky, což z důvodu vyšších nákladů pro založení stavby domů může snižovat zájem o tyto pozemky.

„Takhle neobvykle dlouhé usnesení jsme přijali, aby bylo každému jasné, proč jsme tak rozhodli,“ vysvětlil starosta Radek Reindl. „Pokud město prodává za nižší cenu, která je v době a v místě obvyklá, musí to navíc zdůvodnit,“ dodal. Že město prodává pozemky pod běžnou cenou si ale on sám nemyslí, opírá se přitom o zpracovaný znalecký posudek.

S tím dlouhodobě nesouhlasí Martin Řepík, jeden z mužů, kteří podali trestní oznámení. „Trvám na tom, že je prodej parcel za tuto cenu pro město velmi nevýhodný,“ říká. Nicméně policisté během více než ročního prošetřování žádné pochybení nenašli. „Policie ukončila prověřování prodeje pozemků s tím, že nedošlo k protiprávnímu jednání,“ sdělila policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

V současné době se v lokalitě pracuje, město tam nechává pozemky zasíťovat. Pokládá se kanalizace, na řadu přijde vodovod. K pozemkům se přivede plyn a elektřina. V místě vzniklo celkem 26 stavebních parcel, na prodej je posledních šest. „Sítě by měly být hotové ještě letos, v příštím roce chceme v lokalitě vybudovat komunikace, chodníky a veřejné osvětlení,“ sdělil podbořanský starosta s tím, že majitelé pozemků mohou stavět bez ohledu na dokončení sítí, jakmile se vyřídí všechna povolení.