Úřad práce částečně hradí nájemné desítkám osob, kdo se ale do města přistěhuje teď, příspěvek už nedostane. Opatření obecné povahy tam začalo platit před pár dny.

„Město Postoloprty se podobně jako jiná města v kraji stalo bezdoplatkovou zónou, a využilo tak legislativní možnost danou novelou zákona o hmotné nouzi. Nově přistěhovaným občanům už se doplatek na bydlení nevyplácí,“ sdělil starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. Opatření se týká samotných Postoloprt, ve dvanácti spádových vesnicích města neplatí. „Ale uvažujeme, že ho do některých rozšíříme,“ dodal starosta.

Bezdoplatkové zóny fungují například v Podbořanech, Žatci, Mostě, Obrnicích, Bílině, Litvínově a dalších městech kraje. „I když situace u nás není zdaleka taková jako v některých zmíněných městech, schválili jsme opatření proto, abychom zabránili přestěhování sociálně slabých občanů právě z těchto měst k nám. O tyto lidi u nás nestojíme. Chceme také ztížit spekulantům obchodování s chudobou,“ vysvětlil důvody starosta.

Takzvaný obchod s chudobou spočívá v tom, že majitelé domů sestěhovávají do bytů sociálně slabé a požadují po nich přemrštěné nájemné. Vydělávají na tom, že ho částečně hradí stát. Nájemníci často spadají do skupin, pro které se užívá označení sociálně nepřizpůsobiví. Koncentrace těchto lidí na jednom místě pak zpravidla vyvolává problémy.

Tři lokality v Žatci

Stejné opatření začalo letos v létě platit v Žatci. Na jeho základě se nemohou vyplácet doplatky na bydlení ve třech konkrétních lokalitách ve městě. Jde o historické centrum města, Podměstí kolem ulice Boženy Němcové a třetí určuje konkrétní adresy - jde o domy č. p. 588 v ulici Nádražní schody, č. p. 1035 v ulici Volyňských Čechů a č. p. 2652 v ulici Osvoboditelů.

Právě tam takzvaný obchod s chudobou kvetl nejvíc. „Zavést opatření v dalších lokalitách se nyní nechystáme. Ale pokud ta potřeba vyvstane, přistoupíme k tomu,“ nechal se slyšet místostarosta Jaroslav Špička.

Od letoška se nevyplácejí doplatky na bydlení ani v Podbořanech. Konkrétně těm lidem, kteří nahlásí bydliště na centrálním náměstí anebo v okolních ulicích. „K přijmutí opatření nás vedla obava, aby se z domu bývalého finančního úřadu, který se nabízel k prodeji, nestalo nějaké problematické místo. K tomu nedošlo, objekt nakonec odkoupilo od státu město. Chystáme jeho rekonstrukci. O rozšíření opatření neuvažujeme, zatím to podle mě není třeba. Ale uvidíme, jaký na to budou mít názor nově zvolení zastupitelé,“ sdělil místostarosta Karel Honzl.

Jediné větší město v okrese, které opatření neumožňující doplatky na bydlení vyplácet nezavedlo, jsou Louny. „Celou věc sledujeme, zatím nemáme ve městě žádnou lokalitu, kde bychom to museli zavést. Ale pokud bude třeba, určitě opatření přijmeme,“ přiblížil starosta Pavel Janda.