Nezájem. Jediné slovo stačí na zhodnocení snahy dlužníků podbořanské radnice o zlikvidování jejich závazků. Ze čtyřicítky lidí, kteří dluží za nájemné, využili odpuštění penále jen dva.

„Vyhlášená amnestie se týkala dvaačtyřiceti dlužníků. Do konce února, kdy končila, ji využili jen dva lidé,“ sdělila Deníku Jaroslava Gašparová, vedoucí finančního odboru na podbořanské radnici.

Podbořanští zastupitelé vyhlásili amnestii pro dlužníky loni v říjnu. Lidé, kteří dlužili za nájemné, měli splatit jen dlužné nájemné. Radnice jim za odměnu slíbila odpustit penále z prodlení. „Dohromady dva zájemci o vymazání dluhu zaplatili 57 tisíc korun a ušetřili 23 tisíc,“ pokračovala Gašparová.

Mizivý zájem dlužníků podbořanskou radnici zklamal. O „neúspěchu“ akce ale vypovídal už průběžný stav. „Mrzí nás nezájem, chtěli jsme těmto lidem dát šanci se z dluhů vyhrabat, ale nevyužili toho,“ řekla Jaroslava Gašparová už v závěru listopadu 2008, kdy Deník o nezájmu dlužníků poprvé informoval.

Dlužníci si nejspíš neuvědomují, že třeba propásli hozený záchranný kruh. Když už totiž někdy našetří na úroky z prodlení, často pak opět nemají na samotné nájemné. A tak je to pořád dokola.

„Lidé si neuvědomují, že penále roste ohromně rychle. Když dluží na samotném nájemném několik tisíc, penále může udělat i statisíce,“ dodal Radek Reindl, starosta města.

Podbořanská radnice bude pravděpodobně penále odpouštět i v budoucnu, už ne ale automaticky, jako v případě právě skončené amnestie. O každém případu rozhodnou zvlášť zastupitelé.

Lidé a firmy dluží Městskému úřadu v Podbořanech kolem šesti milionů korun. Nejvíce je to právě na nájemném, kde částka dosáhla výše 3,7 milionu korun.