Stížnosti, nepořádek, dluhy, dluhy a dluhy. Neustále stejná písnička. Radnice v Podbořanech si už neví s nájemníky v Dělnické ulici rady, o pomoc chce proto požádat stát.

V Dělnické ulici v Podbořanech bydlí už léta mnoho problémových a nepřizpůsobivých nájemníků. Pohledávky radnice na nájemném se neustále zvyšují. Přitom jde „jen“ o čtyři vchody ve dvoupatrových domcích, městu ale už nájemníci dluží přes 800 tisíc korun.

„Dlužné nájemné se snažíme vybírat razantně, využíváme i služeb exekutora, ale tady je to pořád dokola. Nepořádek, dluhy, už jsme všechny prostředky vyčerpali,“ zoufá si Radek Reindl, starosta Podbořan.

Radnice by problém ráda vyřešila nějakým systémovým řešením.

Město se proto rozhodlo využít nabídky ministerstva práce a sociálních věcí, které má agenturu pro začleňování sociálně vyloučených obyvatel. „Chceme tyto byty nabídnout státu do pilotního projektu. Pokud ví jak na to, rádi jim pomůžeme. My už více dělat nemůžeme, ať to zkusí stát,“ nabízí podbořanský starosta.

Podbořany mají šanci dostat se do druhé vlny vybraných lokalit.

„Pokud Podbořany zareagují na naši výzvu, mají možnost být zařazeny mezi lokality agentury. Na podzim tohoto roku oslovíme města a obce a budeme hledat deset nových lokalit,“ zvedá hozenou rukavici Miroslav Brož z Agentury pro sociální začleňování, kterou zřídilo ministerstvo práce a sociálních věcí právě pro řešení podobných problémů, jaké mají podbořanští v Dělnické ulici.

Snaha města musí být vidět

Agentura prozatím působí ve třinácti lokalitách České republiky, ve dvou dalších svou činnost startuje. Dostat se do výběru ale není úplně snadné. „Města musí mít snahu problémy řešit, nejen ve verbální rovině, musí se snažit pracovat. Zatím jsme zařazovali lokality, které nezačínají s fenoménem sociálního vyloučení pracovat na zelené louce,“ upozornil Brož.

Vedení města odmítá přistoupit na jednoduché, ale ošidné řešení – prodej bytů spekulantům.„Nějaké nabídky na odkup domů za směšné částky tu už byly, náš problém by to ale vůbec neřešilo. Máme obavy, že nabídky jsou od spekulantů,“ míní R. Reindl.

Prodej problémových bytů se přitom některým okolním městům nevyplatil. Nepřizpůsobivých bylo naopak více, stěhovali se i z jiných obcí a radnice problémy řeší dál. Příkladem jsou třeba Postoloprty. „Problémy se pak jen rozrostou, jen se přesunou o několik ulic dále. Buď se tam sestěhují nebo je soukromník vystěhuje, město jejich situaci ale pak stejně musí řešit,“ obává se starosta Podbořan.

Část zastupitelů chce prodat

Nesouhlasí s tím ale všichni zastupitelé. „Prodejme to, nevěřím, že za nabídkami jsou spekulanti. Nový vlastník se už snad postará, aby to tam vypadalo lépe, horší už to být nemůže,“ navrhoval Lumír Šopf. Zastupitelé ale jeho návrh nevyslyšeli.

Lokality které u výběru agentury obstojí, budou mít posléze svého lokálního konzultanta. Ten by měl vytvořit pracovní skupinu, v níž jsou zástupci lidí z problémových míst, policie, školy, sociálního odboru radnice, úřadu práce či neziskových organizací. Skupina pak plánuje kroky a opatření, které mají vést ke zlepšení situace v dané lokalitě. Agentura pomáhá také se získáváním prostředků na financování projektu.