Opravy jsou dokončené, rekonstrukce má už i kolaudační razítko, přesto je pořád kolem podbořanské Dukelské ulice rušno. Rekonstrukci za sedm a půl milionu posuzuje krajské státní zastupitelství. Podle vedení radnice jde o nečistý předvolební boj a opakované lži.

Radnice nejprve čelila nařčení, že v Dukelské ulici a okolí staví načerno. Úřady ale kritikům nedaly za pravdu a řekly, že oprava byla v pořádku a že měla všechna potřebná povolení. „Stavební úřad rekonstrukci sídliště střed ulice Dukelské řádně zkolaudoval. Potvrdil, že byla zcela v pořádku," říká důrazně Martin Gutzer, tajemník podbořanské radnice.

Také podbořanský stavební úřad v průběhu kolaudačního řízení Deníku potvrdil, že stavba je v pořádku. Nenašel prý žádné známky toho, že by se mělo revitalizovat bez potřebných povolení. Úřad neměl žádné poznatky, že by se mohlo jednat o černou stavbu.

Připomeňte si: Stavíte načerno! Podbořanská radnice čelí vážnému obvinění

Stěžovatelé si ale přesto stále myslí, že stavba nebyla v pořádku, a tak podali kvůli opravě podbořanské ulice trestní oznámení. Doručeno bylo na Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze, v současné době se prověřuje. „Obdrželi jsme trestní oznámení týkající se provádění stavebních prací souvisejících s revitalizací sídliště Dukelská v Podbořanech. Po vyhodnocení obsahu bylo postoupeno místně příslušnému Krajskému státnímu zastupitelství v Ústí nad Labem k dalšímu řízení," řekla Deníku Antonie Zelená, ředitelka odboru trestního řízení VSZ v Praze.

Radnice popírá pochybení, chce se bránit. „Odmítáme tyto podlé útoky. Jde o nechutný předvolební boj. Přece jen do komunálních voleb zbývá už jen rok, budeme stále více svědky lživých očerňování," je rozčilený Radek Reindl, starosta Podbořan. „Trváme na tom, že vše proběhlo v pořádku, na všechno máme dokumenty. Je to už několikáté lživé obvinění. Zvažujeme podání trestního oznámení na pomlouvače, protože podobné jednání očerňuje bezdůvodně naše město," pokračuje Radek Reindl, starosta Podbořan.

Podle vedení města jde o lži bez důkazů

Souhlasí s ním také tajemník podbořanské radnice Martin Gutzer. „Jsou to jen lži. Několikátý takový pokus, bez důkazů. Nikdy se jejich lživá tvrzení nepotvrdila," říká ve vyjádření pro Deník. „Měli jsme na akci platné stavební povolení, akce byla řádně vysoutěžena. Stavbu dozoroval stavební úřad i náš odbor investic, všechna potřebná povolení jsme měli, bylo to několikrát prověřeno," dodává Gutzer a souhlasí s ním i šéf podbořanského stavebního úřadu a investiční odbor městského úřadu.

A co se kritikům rekonstrukce nelíbí? Na zářijovém zastupitelstvu v Podbořanech vystoupil tamní politik a podnikatel Leo Peterka s vážným obviněním, že část stavby se děje bez povolení. Peterka je přitom zástupcem firmy, která byla jako subdodavatel zapojena i v opravě podbořanské Dukelské ulice, jenž celou za sedm a půl milionu korun dělala společnost Skanska.

Spor o nádrže

Podle Peterky bylo v pořádku povolení na silnice, parkoviště, chodníky a další části, problémové měly být zapuštěné nádrže. „V ulici Dukelské jde o černou stavbu. Město nemá povolení na retenční nádrže, přitom už se osazují. Žádost o povolení stavby byla podána až v těchto dnech, přitom už se dávno pracuje," řekl na zářijovém zastupitelstvu bývalý městský poslanec Peterka. Jako jeden z údajných důkazů předložil popis prý už osazených nádrží. Řekl, že při případném vyšetřování je vše schopen dokázat, na jednání ale další důkazy nepředložil. Radnice naopak na jednání ukázala některá povolení. „Na povoleních, která radnice předložila, není ani slovo o povolení pro nádrže a sorpční vpusti, které slouží pro odloučení ropných látek. O toto povolení bylo požádáno až zpětně," řekl v září Peterka.

Poté se ale z kauzy stáhl, veřejně ji nekritizuje, možná také proto, že je propojen s firmou, která se na revitalizaci sídliště podílela a že mu hrozil postih. Problémovou rekonstrukci části sídliště ale od té doby napadají další dlouhodobí kritici podbořanské radnice. Ti pravděpodobně podali také trestní oznámení, konkrétní jméno oznamovatele ale zatím není veřejně známé.

Lži a nesmysly, tvrdí radnice

Vedení radnice opakovaně všechna nařčení důrazně popírá. „Opakuji, že všechna nařčení kolem Dukelské jsou lživá. Všechno jsme prověřili, všechna potřebná povolení jsou, což potvrdil i stavební úřad a odbor investic na radnici, soutěž byla v pořádku. Jsou to nesmyslná obvinění," dodal Martin Gutzer.