Už od podzimu loňského roku uplatňuje podbořanská radnice reklamace na dvě zakázky, které pro město dělala společnost Ekostavby Louny. Vynesení konečného verdiktu, zda jsou tenisové kurty a chodník do průmyslové zóny v pořádku, zatím zabránilo počasí a čekání na výsledky testů.

Už v lednu měla v Podbořanech proběhnout kontrola nových kurtů za devět milionů korun, jejichž výstavbou započala obnova sportovního areálu Tatranu. Sportovci si totiž hned po slavnostním otevření na podzim loňského roku stěžovali, že míček nemá na novém sportovišti dostatečný odskok.

„Při poslední kontrole, ještě v loňském roce, byla už situace lepší, dohodli jsme se proto, že poslední kontrolu uděláme v lednu, až se všechno usadí, tak jak má. Kontrola ale zatím neproběhla, povrch je teď zmrzlý. Ale hned jak to počasí dovolí, provedeme zkoušky,“ vysvětlil starosta Podbořan Radek Reindl, proč zatím není jasno.

Akci, na niž má v příštích letech navázat i rekonstrukce atletického oválu, tribun a výstavba zcela nové sportovní haly, prováděla v Podbořanech firma Ekostavby Louny. Problém byl podle vedení společnosti v nedostatečném zasypání povrchu křemičitým pískem, který se přidává pro zpevnění.

Rozhodující zkoušky proběhnou na jaře

„Jedná se o nový moderní povrch, s jehož instalací proto nejsou příliš velké zkušenosti. Společně s naším subdodavatelem jsme okamžitě zajistili dosypání křemičitého písku a na posledních zkouškách v prosinci byl odskok dostatečný. Dohodli jsme se ale s městem, že konečné zkoušky provedeme na jaře,“ vysvětlil Jiří Markup, ředitel společnosti Ekostavby Louny.

Stejná firma prováděla ve městě loni i další práce, za osm milionů korun budovala stezku pro pěší a cyklisty do průmyslové zóny Alpka. Také tam probíhá reklamační řízení, radnice má podezření, že v podloží nové komunikace není všechno, jak má být. „Chceme mít jistotu, že je chodník udělán kvalitně,“ zdůvodnil další kontrolu starosta Radek Reindl.

V minulých dnech byla proto do stezky navrtána sonda, která má vyvrátit nebo potvrdit domněnky o špatném podloží.

„Čekáme teď na výsledky sondy od nezávislého odborníka, který je zároveň porovná s projekty,“ prozradil starosta Podbořan.

Situací se zabývali také podbořanští zastupitelé, těm se navíc nelíbí, že nový chodník, který měl výrazně zklidnit cestu do práce pro stovky lidí, kteří předtím museli chodit přímo po kraji frekventované silnice, není v některých místech bezpečný. „Na některých místech není stezka oddělená od silnice ani obrubníkem, je to nebezpečné. Chodník je ve stejné rovině, parkují tam i auta,“ přednesl například Vladimír Záhorský. Radnice chce i tuto záležitost řešit, zváží úpravy nového chodníku.

„I když to takto vyhovuje a je to schváleno dopravní policií, budeme uvažovat o zvýšení bezpečnosti. Zvážíme na problematických místech instalaci svodidel nebo patníků,“ připustil Petr Šikl, který má na podbořanské radnici na starosti investiční akce města.