Bude se šetřit, šetřit a šetřit. V roce 2010 prostavíme o desítky milionů méně než letos, hlásí podbořanská radnice v návrhu investičního rozpočtu na příští rok. Místo padesáti milionů to bude zhruba pětadvacet.

Hospodářská krize postihla téměř všechny podniky, do státního rozpočtu tak teče daleko méně peněz. Velké problémy proto mají i radnice, ze státu přichází méně dotací, na daních se vybírá málo.

„Pokud nechceme město zadlužit, a to my jednoznačně nechceme, budeme se muset smířit s tím, že objemy investic nebudou tak velké, jako v minulých letech,“ řekl při představování návrhu investic na rok 2010 podbořanský starosta Radek Reindl.

Investice budou hubenější

V Podbořanech byly roky 2009 a 2008, co se týče investic, rekordní. Na rok příští je v plánu proinvestovat polovinu.

„Vrátíme se zhruba na úroveň roku 2005. Poslední dva roky, kdy investice byly extrémně vysoké, se nám nepodaří napodobit. Zatímco letos je investiční rozpočet ve výši padesát milionů korun, příští rok to bude zhruba pětadvacet milionů,“ pokračoval Reindl.

Podle podbořanského starosty ale ani pětadvacet milionů korun není málo. „Sice se neudělá tolik, kolik bychom chtěli, ale investic máme i tak myslím dost. Příští rok chceme určitě pokračovat v přípravě dalších stavebních parcel v kasárnách, peníze půjdou do inženýrských sítí. V plánu je také rekonstrukce ulice Budovatelů, Mírové a propojka Alšovy a Mírové, to vše celkem za více než 17 milionů korun,“ vyjmenoval stěžejní akce na rok 2010 starosta.

Naopak odložení se zřejmě dočká například rekonstrukce polytechnického pavilonu na 1.ZŠ. Bude se dělat až pokud zbudou peníze. Příští rok se také pravděpodobně nebude dělat rozsáhlá modernizace a oprava komunikací, zeleně i parkovacích míst v ulicích Kpt. Nálepky a Dukelské. V rámci této investice je totiž nutné vyměnit také teplovodní kanály v této lokalitě, akce by si tak vyžádala daleko více peněz, než je v současné době podbořanská radnice schopna uvolnit.

„Tuto mnohamilionovou akci v příštím roce chceme projekčně připravit, zkusíme také sehnat finance z dotací,“ dodal pro Deník Radek Reindl k projektu, díky kterému má do centra Podbořan přibýt dalších devadesát parkovacích míst, ale také nové dětské hřiště.