Ještě letos chce podbořanská radnice nechat na tamním náměstí T.G. Masaryka instalovat pět bezpečnostních kamer.

Mají hlídat centrum města a odradit výtržníky.

Kamery měly být podle původního plánu na náměstí už v červnu, jejich instalace se ale opozdí. „Zatím jsme s instalací nezačali, chceme to ale provést co nejdříve. Určitě to bude ještě letos, peníze v rozpočtu na tuto akci máme. Už jsme také dohodnuti s některými vlastníky domů, na jejichž nemovitostech kamery budou,“ slíbil podbořanský starosta Radek Reindl.

Debatu o potřebnosti kamer opět rozvířil nedávný incident, při kterém byla přímo v centru poškozena zeleň. Vedení radnice chce instalací kamerového systému zvýšit bezpečnost v centru města a zabránit výtržnostem.

„Náměstí a jeho okolí jsou nejproblematičtější místa co se týče bezpečnosti a udržování pořádku ve městě. Problémy jsou tam hlavně v noci a o víkendech. To chceme odstranit, doufáme, že náměstí potom bude bezpečnější,“ věří Karel Honzl, místostarosta Podbořan.

Slušní lidé se na kamery těší

Lidé v Podbořanech tento krok vítají, z rozpočtu města je na akci vyčleněno půl milionu korun. „Bude to dobré. Teď se tam skoro bojíme v noci chodit. Určitě to bude bezpečnější,“ reagovala na dotaz Deníku Lucie Vágnerová.

Při instalaci kamer bude posíleno i veřejné osvětlení na náměstí. „Kamery při větším světle lépe uvidí a také si většina výtržníků rozmyslí něco provádět, když na ně bude vidět,“ myslí si podbořanský místostarosta.

Pět kamer bude napojeno na centrální pult, který umožní pořizování záznamu. Radnice zatím jedná o tom, zda bude systém obsluhovat policie nebo bezpečnostní agentura. Města v okrese Louny přistupují k používání kamer rozdílně. Zatímco v Lounech je nepoužívají, v Žatci jich je rozmístěno po celém městě sedm. Kamerový systém tam používají od roku 1997 a mnohokrát pomohl při dopadení pachatele trestného činu nebo přestupku.