Kamery pomáhají, vandalové i zlodějíčci vědí, že když něco provedou na náměstí, budeme je mít na záznamu, pochvaluje si policie v Podbořanech.

Pět kamer, které od závěru loňského roku střeží tamní náměstí, se osvědčilo i podle vedení radnice. Bezpečnostní systém se proto má rozšiřovat, v hledáčku jsou nejproblematičtější oblasti.

„Kamerový systém je v Podbořanech určitě přínosem. V centru máme díky kamerám dobrý přehled, když dojde k nějakému přestupku nebo trestnému činu, můžeme si vyhledat záznam,“ chválí kamery po několika měsících provozu Eva Záhorská, vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Podbořanech.

Instalace bezpečnostního systému stála loni v Podbořanech téměř půl milionu korun. Město zakoupilo kamery s vysokým rozlišením, některé jsou statické, jiné umožňují velký rozsah pohybu. „Bude jenom dobře, pokud se kamerový systém rozšíří i do dalších částí města,“ pokračovala Záhorská.

S rozšířením počítají od začátku

Podle vedení města se s tím i počítá. Pravděpodobně už příští rok by mohlo být kamer více. „Od počátku jsme mysleli na rozšiřování systému, podle toho jsme i upravili výběr kamer. Dají se přemisťovat podle potřeby, dokupovat nové, tento systém je hodně operativní,“ souhlasí s dalším rozvojem sytému starosta města Radek Reindl.

Na konci letošního roku se má sejít pracovní skupina, která určí, kde by nové kamery mohly působit nebo zda se některé současné nepřemístí.

„Zvážíme, jestli nakoupíme několik nových kamer, systém ale určitě chceme rozvíjet. Společně s policií určíme, jestli některá kamera není na některém místě třeba zbytečná, jinde by se možná hodila více,“ plánuje společnou schůzku Radek Reindl.

Ve hře jsou i další problémové lokality

„Určitě uvažujeme o kameře u parkoviště v Dukelské ulici, hodilo by se také snímání některých míst u areálu Tatranu,“ vyjmenoval některé uvažované problémové lokality starosta Podbořan.

Kamerové systémy používá v současné době už většina větších sídel, přidávají se ale už i menší obce.

Například v Žatci mají s kamerami dobré zkušenosti, používají je už od roku 1997, v Lounech zavedení plánují. Letos kamery začaly pomáhat také v Lubenci.