Během tří měsíců by Armáda České republiky měla konečně předat areál bývalých kasáren v Podbořanech městu. To chce v areálu vybudovat přes dvě stě bytů a zónu pro podnikatele.

Armáda o převodu pozemků jedná s městem již několik let. Na část pozemků si ale dělal nárok potomek rodu Czernínů a jeho požadavek zatím vždy převod zhatil. Před několika dny však Nejvyšší správní soud zamítl požadavek Czernína na československé občanství a podle zákona o restitucích tak nemá šlechtická rodina na vracení majetku nárok. „Rozhodnutí samozřejmě vítáme. Už jsme kontaktovali zástupce ministerstva obrany. Ti připravili novou smlouvu o převodu areálu. Ze smlouvy je vypuštěna část, která se týkala sporných pozemků. Převeden tedy bude kompletně celý areál,“ sdělil včera starosta Podbořan Radek Reindl s tím, že by zastupitelstvo mělo převod pozemků schválit na svém příštím zasedání.

Areál by mohl být převeden během měsíců

Pokud nedojde k žádným komplikacím, kterou by mohlo být například odvolání Czernína u evropského soudu, měl by být areál převeden během několika měsíců. „Předpokládáme, že areál by měl být převeden někdy v srpnu,“ pokračoval starosta města Radek Reindl. Stavět by se mohlo v Podbořanech začít už příští rok, město má už připravenu i studii areálu.

Mělo by vzniknout asi 230 nových bytů. „V řadových domech , které vzniknou přestavbou osmnácti bývalých vojenských budov by mělo vzniknout asi 90 nových bytů. Dalších 108 bytů by mělo vzniknout v šesti nových bytových domech. Je tam také pamatováno na izolované rodinné domky, těch by mělo být nově postaveno 23 s asi třiceti byty,“ řekl Deníku Roman Hodek vedoucí odboru investic na podbořanské radnici.

Páteřní komunikací nové obytné zóny by se měla stát tzv. stará buškovická cesta. Na té by měl podle studie vyrůst kruhový objezd. „Zprovozníme ji jen pro osobní dopravu, výjimku dostanou pouze autobusy. Kruhový objezd tam bude umístěn proto, že po spojení se Švermovou ulicí by komunikace byla hodně dlouhá a mohla by řidiče svádět k rychlé jízdě,“ dodal R. Hodek.

Město chce areál kasáren připravit i pro podnikatele. „Všechny pozemky, kromě obytné zóny, nabídneme firmám. Bude na nich, jak pozemky využijí a už teď je o ně velký zájem,“ dodal pro Deník tajemník podbořanské radnice Martin Gutzer.