Na příštím zasedání tamního zastupitelstva by měla být schválena smlouva o převodu areálu do majetku města. To bude první krok v dalším využití areálu, který armáda opustila před několika lety. Žádosti o parcely na stavbu rodinných domů chodí na podbořanskou radnici často. „Teď evidujeme přes třicet žádostí. Vždy když nabídneme lidem nějaké parcely vhodné pro stavbu, jsou prakticky ihned rozebrány,“ uvedl starosta Podbořan Radek Reindl.

O pozemky mají zájem i firmy. „Za těch několik let, kdy jsme o areál bojovali, se tu hlásilo několik zájemců. Myslím, že nebude problém pozemky prodat,“ sdělil starosta. Zájem je hlavně kvůli ceně. „Tu jsme sice ještě nestanovili, ale když se podíváte do jiných měst, tak tamní ceny jsou několikanásobně vyšší než ty v Podbořanech,“ řekl Radek Reindl. V současné době se v bývalých kasárnách dokončují ekologické průzkumy.

„Doděláváme průzkumy. Podle předběžných výsledků je problém jen u jednoho vrtu, ale tam to vypadá, že tam kdysi někdo vylil nějakou ropnou látku,“ popsal R. Reindl. K podpisu je už připravena i smlouva o převodu areálu. „Teď ji zkoumají naši právníci, její znění budeme schvalovat na příštím jednání zastupitelstva 20. června. Pak už by nic nemělo bránit podpisu,“ řekl starosta s tím, že letos město do areálu investuje asi tři miliony korun. Většina peněz půjde na přípravu projektové dokumentace tak, aby se už příští rok mohly připravované akce plně rozběhnout.

Podbořanská radnice plánuje, že v areálu by postupně mělo vzniknout asi 230 nových bytů. Město Podbořany získá letos areál bývalých vojenských kasáren od armády po několikaletém snažení. To vždy zhatil spor o část pozemků, na které si dělal restituční nárok potomek rodu Czernínů. Ministerstvo obrany pak nebylo ochotné převést jen nezatíženou část pozemků. Spor o pozemky vyřešil až Nejvyšší správní soud, který neuznal nárok Czernína na československé občanství, čímž ztratil i nárok na restituce.

close zoom_in

Město Podbořany získá kasárna