Opuštěné ubytovny, jen skelety, vymlácená okna, zarostlé okolí. Minulost. Pěkné rodinné a bytové domy, u nich zahrádky s krátce střiženou travičkou a na grilu kus pořádného masa. Budoucnost bývalého vojenského areálu v Podbořanech. Už je na dohled.

Už když v roce 2007 získaly Podbořany kasárny od armády, bylo jasné, že tam vznikne hlavně nová obytná zóna. Letos konečně město získalo téměř osm milionů od státu a další tři přidalo ze svého a mohlo bourat staré budovy, které nikdo rekonstruovat nechtěl. „Demolice jsou hotové, můžeme se pohnout dopředu,“ hlásí starosta Podbořan Radek Reindl.

Staré budovy šly k zemi

K zemi šla velká část budov. Další demolice provede developer AR auto, který od města koupil pozemky pro stavbu celkem šestnácti domů. Celkem vzniknou v kasárnách desítky nových stavebních parcel. A právě proto si radnice nechá zpracovat novou zastavovací studii.

„Ta předchozí je zhruba pět let stará a už nevyhovuje. Tehdy jsme počítali s tím, že tam bude obytná zóna, průmyslová, a také smíšená. Čas ale ukázal, že rozumnější bude v kasárnách směřovat rozvoj hlavně do obytné zóny. Hlad po stavebních parcelách ve městě je obrovský a my chceme žadatele vyslyšet,“ zdůvodnil vznik nového dokumentu starosta Podbořan Radek Reindl.

Komise pro rozvoj města zadá základní parametry, podle kterých se budou architekti muset řídit. Studie musí respektovat už prodané budovy, komunikace a páteřní inženýrské sítě.

„Zadání zašleme na vysoké školy se stavebním zaměřením, chceme znát názor někoho zvenčí. Nová studie by měla navrhnout kompletní řešení, napovědět, co ještě zbourat nebo naopak, co zachovat. Kde vystavět komunikace a podobně,“ uvedl starosta Radek Reindl. Kvůli vypracování nového plánu, jak dál v kasárnách, zastupitelé Podbořan zastavili dočasně prodej pozemků a budov v areálu. „Chceme zabránit stavebnímu chaosu v areálu bývalých kasáren, po zpracování studie bude jasné, kde co chceme a kde to může být. Nemůžeme také nejdříve studii zadat a pak po prodeji měnit podmínky,“ odůvodnil stop podbořanský starosta.

Pozastavení prodeje se týká i nových stavebních parcel, které vzniknou po demolici. „Bude to minimální zdržení, ale je nutné. Musíme například určit, kde budou komunikace. Už v červnu zase vše normálně poběží,“ ujistil Reindl. A co když přijde opravdu zajímavá nabídka? „Každou žádost individuálně posoudíme, o případném prodeji rozhodnou zastupitelé. Je to ale nepravděpodobné, protože všechny větší prodeje jsou dopředu dlouho projednávány a teď se žádný nerýsuje,“ dodal Radek Reindl.

„Studie by měla zabránit chaotickému stavění, dá tomu nějaký řád,“ uvedl jeden z členů komise pro rozvoj města, zastupitel Ivo Švarc.

Fotogalerii z demolice si můžete prohlédnout zde.