Pořádný krok dopředu udělají během následujících dvou měsíců v Podbořanech v areálu tamních kasáren. Bude se za deset milionů bourat, aby se už příští rok mohl začít bývalý vojenský prostor výrazně měnit. Místo nesmlouvavých povelů důstojníků se tam již brzy budou stěhovat rodiny.

Už to v Podbořanech opět vypadalo, že demolice části tamních bývalých kasáren se bude odkládat. Město bylo při čekání na dotaci znovu náhradníkem, už podruhé. Chvilku z ministerstva šly zprávy, že ano, za pár dní, že možná. V průběhu října se konečně ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo a na Podbořany se usmálo štěstí. „Dotaci se nám podařilo získat, z pozice náhradníků jsme se posunuli. Museli jsem doložit, že jsme okamžitě schopni akci realizovat. Nakonec dostaneme i plnou výši dotace, vše, o co jsme žádali,“ usmívá se starosta Podbořan Radek Reindl.

Nové stavební parcely

A má důvod. Stát pošle 7,6 milionu, radnice přidá plánované zhruba tři miliony korun. Demolice zchátralých vojenských objektů výrazně pomohou rozvoji města. Místo opuštěných a dlouho nevyužívaných staveb, které připomínají mrtvé město, se začnou připravovat stavební parcely, kterých je ve městě nedostatek a je po nich hlad. „Máme zhotovené plány, podle kterých bude připraveno na místě budov, které se budou bourat, celkem dvanáct nových parcel,“ prozradil Deníku Reindl.

Pozemky, které bude město nabízet zájemcům, se plánují větší, kolem tisíce metrů čtverečních. Přesně takové totiž lidé žádají. „Demolice se týká v podstatě celé levé části od páteřní komunikace v kasárnách směrem na Buškovice,“ upřesnil starosta s tím, že je v plánu i dále některá místa v bývalých kasárnách a v okolí postupně měnit na zónu pro bydlení.

Mezi podmínkami dotace je ukončení demoličních prací ještě letos. Jde tedy o dny, jinak by město mělo problémy s vyúčtováním dotace. Práce bude provádět firma Dapo, která vyhrála už před dvěma roky výběrové řízení.

„Bohužel, časovou tíseň způsobilo jen čekání na dotaci, my jsme byli připravení. Firma ale garantovala, že vše stihne v termínu. Už 26. října dojde k předání staveniště,“ uvedl investiční technik podbořanské radnice Petr Šikl.

Stavební parcely, které se už brzy budou nabízet, a domky, které na nich pak vyrostou, se stanou základem nové obytné čtvrti v Podbořanech. O kasárna se zajímají i developeři. Pozemky za 1,3 milionu o velikosti zhruba 1,6 hektaru už koupila od města společnost AR auto. Ta plánuje výstavbu celkem šestnácti domů, z toho budou čtyři dvojdomky. Mají vyrůst naopak na pravé straně komunikace, naproti městským pozemkům, za bývalou ošetřovnou. Potřebné demolice si firma provede sama.

Další záměr představila společnost VH Plus, ta chce za 1,6 milionu korun koupit tři bývalé ubytovny přímo u vchodu do bývalého vojenského areálu a v budoucnu je přestavět na řadové domy.

Podbořany získaly bývalá kasárna v roce 2007 od armády, po několika letech snažení. Nejvyšší správní soud tehdy zamítl nárok rodu Czernínů na část pozemků. V kasárnách v Podbořanech sídlil v dobách socialismu tankový pluk karlovarské motostřelecké divize.