Práce je stále vzácnější. O pět procent vyšší než loni je nyní nezaměstnanost na Podbořansku. Velké firmy stále propouštějí a omezují výrobu.

Od loňského podzimu do konce května se celosvětová hospodářská krize plně projevila také na Podbořansku. „K poslednímu květnu 2009 jsme evidovali 992 uchazečů o zaměstnání, míra nezaměstnanosti je 12,1%“ uvedla podbořanská pobočka Úřadu práce Louny. Lidí bez práce tak je zhruba o sto více než na konci roku 2008.

Přitom ještě během loňského léta bylo nezaměstnaných jen sedm procent lidí, Podbořansko na tom bylo nejlépe z celého okresu. V prosinci už 10,5%. „Omezování výroby navíc pro město kromě nepříjemného propouštění znamená také propad daňových příjmů, které město určitě pocítí,“ uvedl Radek Reindl, starosta Podbořan.

Od začátku roku 2009 požádalo na podbořanském úřadu práce o pomoc při hledání zaměstnání 825 lidí. „Mezi těmito uchazeči je 26 bývalých zaměstnanců společnosti Cihelny Kryry, 31 z FTE Podbořany, 21 z Logitu Hlubany a 54 z Conty Podbořany,“ vypočítává zpráva úřadu práce. Naopak ukončena byla evidence 741 lidem. Práci si samo našlo 405 uchazečů, 125 lidí požádalo o ukončení evidence bez udání důvodů.

Ani výhled na další měsíce není na Podbořansku růžový. Přes léto sice najdou desítky lidí sezónní práci, řada firem ale stále omezuje výrobu nebo provádí odstávky. Na Podbořansku je přitom přibližně osm tisíc ekonomicky aktivních lidí.

Se vzděláním se zvyšuje možnost uplatnění. Nejvíce nezaměstnaných je se základním vzděláním (43%), následují vyučení (41%) a středoškoláci (14%). V celém okrese Louny byla v závěru loňského roku míra nezaměstnanosti 8,8%, na konci května 2009 ale dosáhla už 10,8 %.