Po radničním zemětřesení v Žatci, kdy byl v minulých dnech jeden radní odvolán a další dva odstoupili, bylo ve středu večer „veselo“ také v Podbořanech. Starosta Radek Reindl čelil návrhu na odvolání z funkce. Zastupitelé ale důvody Lumíra Šopfa nepochopili.

Důvodem k odvolání Reindla měl být osobní názor prvního muže města na výstavbu solární elektrárny v areálu kasáren. „Zástupce investora mi volal, že mu starosta řekl, že on bude hlasovat proti výstavbě elektrárny v kasárnách, a proto odstupuje od záměru tu něco stavět. Zase jsme přišli o peníze, kvůli osobnímu názoru starosty. Přece nemůže svá rozhodnutí takto prezentovat, toto byl zájem zastupitelstva, měl proto počkat, až se vyjádří zastupitelé,“ řekl Šopf.

Pozemek ale už před časem zastupitelé investorovi, který chtěl fotovoltaickou elektrárnu vybudovat, prodat odmítli, rada nechtěla parcely ani pronajmout. Lumír Šopf ale dlouhodobě prosazuje vybudování sluneční elektrárny v kasárnách, proto inicioval i vznik komise, která se problémem má zabývat.

Spor kvůli sluneční elektrárně

„Můj názor na vybudování sluneční elektrárny v areálu kasáren je dlouho znám a nemění se. Takřka v centru města se mi to zdá nešťastné, jinde nejsem proti. Řekl jsem investorovi svůj osobní názor, na to přece mám právo. Kde to jsme, pokud nemůžeme říci vlastní názor? Můj hlas je ale jen jeden z jednadvaceti a pokud zastupitelé rozhodnou jinak, nemám s tím problém,“ reagoval na nařčení Reindl.

Dalším důvodem, který Lumír Šopf, jenž je znám svou averzí ke starostovi, předložil, měly být problémy se stavebními zakázkami města. Vadí mu časté reklamace staveb. „Je to šlendrián na radnici,“ uvedl, ale konkrétní důkazy nedodal.

„Všechny reklamace uplatňujeme včas. Za to, že stavební firma něco udělá špatně, ale přece nemůže starosta nebo někdo z radnice. Jsou to chyby firem, které řešíme a urgujeme,“ podotkl v reakci Radek Reindl.

Zastal se ho překvapivě i další „rebel“ podbořanského zastupitelstva Leo Peterka. I on si často stěžuje na práci radnice, tentokrát ale důvody Šopfa nepochopil. „Nejsou to důvody k odvolání starosty. Má jen jeden hlas v zastupitelstvu a určitě může vyjádřit svůj názor. Už mnohokrát se stalo, že jsme ho přehlasovali,“ uvedl.

Zastupilé Šopfa nepodpořili

Zastupitelé nakonec návrh Lumíra Šopfa ani nezařadili na program jednání. Starosta měl podporu všech, kromě Šopfa, ten zůstal osamocen. Není to přitom poprvé, kdy zastupitel na starostu nebo radnici zaútočil. Bylo dokonce už podáno i trestní oznámení, policie ale žádné důkazy o pochybení starosty nebo někoho z radnice nenašla. „Radnice se pravidelně umisťuje na předních místech hodnocení různých agentur. Jsou to nepodložená a lživá obvinění některých jedinců. Že jsou vymyšlená potvrdila jak policie, tak výsledky všech kontrol. Přesto nás to mrzí, poškozuje to jméno města. Myslím, že jsou za tím osobní zájmy,“ rozzlobil se starosta Radek Reindl.

Radnice je neustále pod kontrolou. Podle starosty jsou za posíláním kontrol stejní zastupitelé, kteří na něj útočí. Za posledních šest měsíců se na radnici dostavila rozsáhlá šestitýdenní kontrola z finančního úřadu, z ministerstva financí, kontrolu vyslaly i další úřady. „Všechno dopadlo absolutně v pořádku. Striktně dodržujeme zákony, i když se to některým zastupitelům možná nelíbí. Špatné je jen to, že úředníci místo aby se mohli věnovat své práci, nedělají nic jiného, než že připravují podklady pro kontroly. To je smutné,“ dodal Reindl.