„Nechceme nová parkovací místa a dětské hřiště přímo pod okny, opravená místa budou nebezpečná, nejsou dodržovány normy," tvrdí odpůrce rekonstrukce Josef Henlín z podbořanské ulice Kpt. Nálepky. „Rekonstrukci chceme. Od odpůrců dostáváme špatné informace, lžou," říká naopak jeden z jeho sousedů.

Jak to tedy bude s parkovištěm? Ano nebo ne? Rozhodne anketa.

„Anketa, zda lidé kompletní rekonstrukci ulice chtějí nebo nikoli, už běží. Byli obesláni lidé z ulice Kpt. Nálepky, už se nám vrátilo zhruba padesát odpovědí. Aby měla anketa co největší váhu, tak i ty, kteří nám odpověď nevrátí, třeba ji zapomenou poslat zpět, navštíví ještě zaměstnanci radnice s žádostí o vyjádření k anketě," potvrzuje začátek hlasování Radek Reindl, starosta Podbořan.

Výsledek je zatím „ve hvězdách", plánování rekonstrukce ulice Kpt. Nálepky v Podbořanech je proto pozastaveno. Radnice sice dokončuje přípravy dokumentace, s pracemi se ale hned tak nezačne. Vedení města musí totiž nejprve vyřešit dohady.

Spory trvají dva roky

Spory o rekonstrukci ulice Kpt. Nálepky, zda nová parkovací místa ano nebo ne, probíhají v Podbořanech už téměř dva roky. Radnice přitom před lety začala opravu prostoru, výsadbu nové zeleně, vznik nového dětského hřiště a v neposlední řadě nových parkovacích míst, připravovat na přání lidí z ulice.

V roce 2009 dokonce proběhla dvě veřejná připomínková slyšení, nikdo tehdy proti plánům neprotestoval. Pak ale vznikla iniciativa, složená z některých obyvatel ulice Kpt. Nálepky, která rekonstrukci odmítá. Od té doby přišlo na podbořanskou radnici několik petic a žádostí, některé pro, jiné proti. Poslední letos v létě žádala rychlý start oprav a bylo na ní přes sto podpisů.

Celkem jsou na všech dokumentech dohromady stovky podpisů, některé na obou stranách sporu. Dohadování je plné očerňování z podvodů a zatajování informací.

Nebude rozhodovat, kdo víc křičí, ale počet hlasů pro nebo proti

„Musíme konečně zjistit, co lidé v ulici opravdu chtějí. Nebude rozhodovat hlasitost výkřiků, ale množství lidí pro určitou variantu. Takto definitivně a jednou provždy vyřešíme spor, zda ulici opravit nebo ne," zdůvodnil Reindl, proč radnice k netradiční anketě přistoupila.

Dohadování o parkoviště a opravy v ulici Kpt. Nálepky přitom není prvním podobným sporem. Znají ho už i v jiných částech města nebo v nedalekém Žatci. Tam také část lidí parkoviště chtěla, druhá ne a znesvářené tábory se nebyly schopny dohodnout. Je znám i případ, kdy lidé opravy odmítli, a pak za několik let přišli na radnici s prosbou, že chtějí rekonstrukci.

Kritikům rekonstrukce ulice Kpt. Nálepky se nelíbí navrhované změny, také protestují proti postupu radnice. „Pokud by se opravy dělaly podle současného projektu, bylo by to nebezpečné. Nejsou dodrženy normy. Někde nejsou chodníky, auta budou všude, navíc auta mají parkovat přímo u oken, takto je to nepřijatelné," říká odpůrce Josef Henlín.

Radnice mě neposlouchá, tvrdí kritik parkoviště

„Protestujeme proti rekonstrukci už od roku 2009, ale nikdo nás neposlouchal. Radnice zatajuje informace, do spisu není možné nahlédnout, dopisuje se dodatečně. Celé je to špatně. Krajský úřad nám teď dal zrušením stavebního povolení za pravdu," myslí si Henlín a vznáší poměrně závažná obvinění.

Vedení radnice proti nařčením ostře protestuje. Podle úředníků jsou všechny bezpečnostní a hygienické normy dodrženy, tam, kde chodník není navržen, není ani v současné době. Radnice uznává některá procesní pochybení při stavebním řízení, důrazně ale odmítá nařčení ze zatajování informací a falšování. Proběhla veřejná slyšení, projekty jsou veřejně známé.

Projekty nekritizoval ani krajský úřad, v nich chyby nenašel. Krajský úřad konstatoval několik pochybení v komunikaci a seznamování se spisem a chyběla některá potřebná vyjádření. Řekl, že stavební řízení neprobíhalo úplně standardně a označil řízení za zmateční. Podle radnice stačí ale vyjádření doplnit a řízení může pokračovat.

Zda se bude rekonstruovat se dozvíme v dalších měsících, rozhodnout mají lidé přímo z ulice Kpt. Nálepky. Akce není zařazena v návrhu rozpočtu města na rok 2014. A v dalších letech? Napoví právě anketa. „Každý má dvě auta a létat nebudou. Potřebujeme parkoviště. Každý jezdíme autem, nechceme se toho vzdát, tak musíme něco obětovat," je přesvědčen o nutnosti v budoucnu ulici opravit Vlastimil Heryšer, podbořanský zastupitel.