Zkušenosti z minulých pří, a také vidina rychlé dohody a nápravy. To stálo za nápadem podbořanské radnice, která se „po dobrém“ dohodla s firmami, které měly při pracích pro město problémy. Dluh si odpracují. Celkem jde o zhruba 1,6 milionu.

Společnosti v nedávné minulosti realizovaly investiční akce a vypracovávaly projekty ve městě. Jenže se dostaly do problémů, měly zpoždění, nestihly termíny. „Myslíme si, že je pro město v některých případech lepší rychlé řešení, dohoda, vyřešení penále, než zdlouhavé soudní pře. O žádné peníze určitě nepřijdeme.

Firmy musejí uznat svůj dluh vůči městu, pak v jeho výši odvedou jinou práci pro město,“ zdůvodnil plánované kroky podbořanský starosta Radek Reindl.
Podbořanští zastupitelé mimosoudní dohody velkou většinou schválili.

Městský úřad Podbořany
Radnice se chce dohodnout s firmami mimosoudně

A jakých společností a projektů se dohody týkají? Společnost ND Con Praha dělala pro město projektovou dokumentaci ke komunikacím v kasárnách. Projekty odevzdala včas a v pořádku, nedodržení termínu ale přišlo při inženýringu, tedy při získávání všech nutných povolení, včetně stavebního. Penále činí 590 tisíc korun.

Firma by podle dohody pro město měla udělat projektovou dokumentaci v této výši na opravy některých ulic, a také na cyklostezku.

Podobný je i případ společnosti Enima Pro. Ta také včas odevzdala projekty k plánované sportovní hale, zpozdila se ale při získávání povolení a vyjádření dotčených úřadů. Tady je penále ve výši 460 tisíc. Firma má udělat projekty na vybudování parcel a komunikací v lokalitě Liška.

Problém u umělecké školy

Trochu složitější byla situace kolem firmy Josef Brabec – Amigo. Ta se zpozdila při rekonstrukci střechy podbořanské umělecké školy. Navíc ale dodala jiná střešní okna, než byla požadována. Radnice trvá na jejich výměně, k té dojde během prázdnin. Penále za nedodržení termínu činí zhruba 620 tisíc. Za 443 tisíc firma provede demolice v polytechnickém pavilonu u školy, zbytek má doplatit.

Vedení města postup konzultovalo s právníky, ti jej schválili. „Soudní pře může mít někdy nejistý výsledek, navíc se hodně táhnou. Náprava by mohla trvat léta, takhle je hned. Firmy souhlasí s uznáním dluhu. Místo peněz za penále ale dostaneme odvedenou práci, například na dalších projektech, které budeme v budoucnu potřebovat,“ vysvětloval postup podbořanským zastupitelům také Milan Ohanka, šéf odboru investic na tamní radnici.

Upozornil také, že společnosti rozhodně nic neušetří. Ceny, za které budou firmy novou práci pro město odvádět, vzešly z výběrových řízení, tedy jsou nejnižší. Zopakoval, že radnice o žádné peníze nepřijde, vymáhat se budou celá penále.