Asi to také znáte. Po náročném pracovním týdnu si o víkendu chcete přispat, krásně sníte, ale…

To probuzení. Od brzkého rána soused seká trávu nebo na cirkulárce řeže dříví, případně vrtá snad už stou díru. To snad není pravda, už zase?

Právě kvůli takovým ránům chtějí v Podbořanech přijmout vyhlášku, která má lidem zabezpečit klidný odpočinek alespoň v sobotu, neděli a ve svátek ráno a navečer. Následují tak příklad dalších měst a obcí.

Návrh na zavedení vyhlášky omezující hlučné činnosti projednala v Podbořanech rada města, schválit ji ještě musí zastupitelstvo. „Reagujeme tím na přání mnoha občanů, kteří si stěžují na častý hluk brzy ráno o víkendech. Nemají pak klid nikdy,“ prozradil Radek Reindl, starosta Podbořan.

Zdá se to jako maličkost. Zkuste se ale vžít do situace lidí, kteří mají za souseda neohleduplného pracanta a domluva na něj neplatí. Každý víkend budete vstávat brzy ráno. „Ve většině případů se lidé v sousedství domluví, ale existují samozřejmě i ti, kteří neberou na nikoho a na nic ohled. A právě proto vyhlášku chceme přijmout,“ pokračuje R. Reindl.

Vyhláška v Podbořanech má obsáhnout všechny hlučné činnosti. Pily, sekačky, křovinořezy, stroje na zemní práce, ale i vrtačky, které překročí únosnou mez hluku. „V návrhu vyhlášky máme zákaz hlučných činností v sobotu, neděli a ve svátek, vždy do devíti hodin ráno a po sedmnácté hodině večer,“ upřesnil starosta.

A kdo bude na dodržování vyhlášky dbát, když město nemá vlastní strážníky? Podle starosty jsou dostačující současné instituce, spoléhá hlavně na přestupkovou komisi. „Máme přestupkovou komisi, která dobře pracuje. Té může každý poslat svůj podnět. Pomoci může také policie.“ Podobně jako Podbořany postupovala také další sídla z lounského regionu. Vyhlášku, která omezuje hluk, tak zavedla například radnice v Postoloprtech nebo Měcholupy a okolní obce.