Postupná revitalizace Podbořan má pokračovat. Po Velké osadě, Dukelské, Sídlišti Míru a dalších lokalitách, které se v minulých letech proměnily k lepšímu, se má brzy dočkat také Barborka.

„V letošním roce byla zpracována studie, ta už je hotová, jedná se o kompletní revitalizaci lokality. Nové by měly být nejen komunikace, studie ale také řeší dětské hřiště, lavičky, odstranění některých starých prvků, úpravu zeleně a prostor, kde lidé sází stromky za narozené děti," přiblížil rozsah prací starosta Podbořan Radek Reindl.

Veřejné projednávání

O revitalizaci Barborky požádali radnici lidé bydlící v lokalitě, vedení města ji měla v plánu a chce vyjít žadatelům vstříc. „Nyní se bude pokračovat v přípravě projektů. Uděláme, jako vždy, také veřejné projednávání, aby si lidé, kteří tam žijí, mohli říci, co a jak tam chtějí," pokračoval Reindl.

Se samotnou realizací počítá podbořanská radnice v příštích letech. Projektově by měla být připravena už v příštím roce, pak bude záležet, kdy na obnovu přiklepnou peníze zastupitelé. Stát bude určitě několik milionů korun. „Chceme revitalizaci provést co nejdříve, určitě s ní počítáme v příštích letech, hned jak budou peníze. Postupně revitalizujeme všechny čtvrti ve městě, také Barborka si to zaslouží," vyslal pozitivní zprávu pro žadatele starosta města. V místě byla nedávno už opravena hlavní komunikace do nové vznikající čtvrti v kasárnách.

Několik čtvrtí už rekonstrukcí prošlo

Radnice chce revitalizací Barborky pokračovat v úpravách obytných čtvrtí ve městě. V minulých letech prošla obnovou například centra Hluban, Buškovic, zrekonstruovaná je Dukelská ulice, lokalita Velká osada, Sídliště Míru a další velké části sídlišť a ulic.

V těchto měsících se ve městě pracuje na kompletní obnově ulice Kpt. Nálepky, hotova má být do konce listopadu. Z městského rozpočtu na ni jde 4,1 milionu.

Čtěte více: Ulice Kpt. Nálepky dostane novou tvář během podzimu

Jsou už i další plány. Kritici vedení radnice ale přesto tvrdí, že opravy by mohly probíhat rychleji. Peníze by se podle nich měly v rozpočtu najít. Hodně zanedbaná je například Nádražní ulice. „Většina lokalit již obnovou prošla. Všechna velká sídliště, řada frekventovaných ulic. Pořád máme ale několik ulic, které opravu hodně potřebují, bohužel, městská pokladna není bezedná, musíme opravovat po částech. Postupně chceme ale revitalizace provést všude, v plánu nyní jsou také ulice Mlýnská, Nádražní a Na Kopci," slíbil podbořanský starosta.

Starosti s ubytovnou

Revitalizace lokality Barborka není jediným projektem, který chce v této části města radnice dělat. Mluví se také o přestavbě bývalé vojenské ubytovny na Barborce na byty a na centrum služeb a kultury. „Přestavět na bytový dům chceme bývalou ubytovnu co nejrychleji. Zatím ale nemáme bohužel v rozpočtu tolik peněz, budeme realizovat jiné potřebné projekty. Ale výhledově určitě chceme přestavbu uskutečnit, zkusíme žádat také o dotace," ujistil podbořanský starosta Radek Reindl, že projekt vzniku nových bytů místo bývalé ubytovny nespí.

Hotové jsou za 400 tisíc korun projekty na proměnu. Samotná realizace určitě vyjde na miliony. Vzniknout mají byty i centrum služeb. „Podle našeho názoru má ubytovna dobré dispozice, při přestavbě na byty nebude potřeba nějakých obrovských stavebních zásahů za ohromné peníze. Věříme, že budou stačit menší zásahy za rozumné peníze a vznikne široká škála bytů od jednopokojových až po tří nebo čtyř pokojové," upřesnil starosta.

„Ze sousední budovy bychom rádi udělali jakýsi dům služeb, zařízení pro různé aktivity například našich občanských sdružení, mohla by tam probíhat například školení a menší akce. Také lékaři, pokud by nenašli ordinaci jinde, by si ji v budoucnu mohli zřídit například tam," představil plány podbořanský starosta Reindl.