„Nemáme místo," mohou slyšet už brzy maminky ve školkách v Podbořanech. Současná kapacita tříd ve školkách v Podbořanech je na maximu a nestačí. Umístit dítě může být často velký problém.

Radnice už vyčerpala výjimky na zvýšení počtu míst ve třídách a musí hledat další rychlé řešení, kam umístit děti ze silných ročníků, které právě do školek v příštích letech zamíří. „Problém by se dal vyřešit montovanou stavbou. Velmi vážně o tomto řešení uvažujeme. Je to levná a vyhovující možnost. Byli jsme se podívat na montovanou školku v Poříčanech u Prahy a moc se nám líbila," představuje plán podbořanské radnice starosta města Radek Reindl.

A kde by měla nová školka v Podbořanech stát? „Vytipovali jsme zahradu současné školky v ulici Bratří Čapků. Vznikl by vlastně nový pavilon, který by mohl využívat i služeb nynější školky," sdělil Reindl.

Dvě stě současných míst nestačí

V Podbořanech jsou v současné době v provozu školky v ulicích Bratří Čapků, Hlubanská a Žatecká. V sedmi třídách je k dispozici zhruba dvě stě míst. „Montovaná školka by zvýšila kapacitu o padesát míst, což by mělo být dostatečné a plně vyhovující," myslí si starosta.

Nová školka by vyřešila problémy maminek, které mají obavy, že nebudou mít kam umístit své děti. S tím jsou spojené i další problémy. Maminky, které nedají děti do školky, často těžko shánějí hlídaní a špatně se jim pak hledá po mateřské dovolené zaměstnání.

V Podbořanech už se zabývali možností různých přístaveb, řešení musí hledat rychle. „Současná kapacita je nedostatečná, jsme si toho vědomi a musíme jednat rychle. Zatím je montovaná školka jen ve stadiu úvah. Chceme ale ještě letos na podzim vypracovat projektovou dokumentaci a pokud se shodneme na výstavbě, tak bychom rádi montovanou školku zbudovali příští rok nebo maximálně v létě v roce 2014," přiblížil výhled Reindl.„Montovaná stavba je ohromně rychlá, během měsíce by bylo hotovo. Vše chceme stihnout během letních prázdnin, pokud budeme připraveni, tak možná právě už během příštích prázdnin," pokračoval.

Až skončí babyboom, může stavba sloužit sportovcům

Největšími výhodami montovaných staveb jsou nízké finanční náklady a možnost využít stavbu pro jiné účely i někde jinde. „Babyboom za několik let skončí a pokud zase nebudou místa navíc ve školce potřeba, budeme mít možnost použít stavbu jinde. Rozmontujeme ji a použijeme například jako zázemí na sportovištích. Za malé náklady," říká starosta. Zároveň ale upozorňuje, že montovaná školka je plně funkční a vypadá dobře. Rodiče se nemusí bát, že by jejich děti byly v nějakých stavebních buňkách. „Je to moderní řešení, vypadají pěkně," říká Reindl.

A jak by montovaná školka zatížila městskou kasu? „Peníze jsou další velké plus pro montovanou školku. Její výstavba by přišla do pěti milionů korun a dala by se poté využít i jinde. Naopak pevná stavba by přišla minimálně na deset milionů a možná ještě daleko více," dodal pro Deník starosta Podbořan.

Paradoxně přitom v Podbořanech před několika lety uvažovali o uzavření jedné ze školek. Skončit měla malá školka v Žatecké ulici, která má kapacitu pouhých pětadvacet dětí. „Naštěstí se tenkrát nezrušila, teď by to byl velký problém. Navíc se kompletně opravila, ostatně jako všechny školky ve městě," kvitoval už před několika měsíci podbořanský místostarosta Karel Honzl rozhodnutí tamním městských poslanců.

S podobnými problémy jako Podbořany se potýkají i další města regionu. Také tam je ve školkách málo míst. Například v Lounech vyřešili nedostatek míst ve školkách minulý rok přebudováním prostor v základní škole.