Letos, ani v dalších letech, už rodiče z Podbořan a okolí neuslyší tolik nepříjemnou větu. „Bohužel, nemáme místo pro vaše dítě." Ve městě se staví nová mateřská školka za sedm milionů korun pro padesát dětí, celkem bude v Podbořanech k dispozici zhruba 250 míst.

„Práce na nové školce finišují, už brzy bude hotová. Slavnostní otevření chceme udělat poslední týden v srpnu, v září, se začátkem školního roku, pak bude už připravená přivítat děti," předal rodičům dětí v Podbořanech radostnou zprávu Radek Reindl, starosta města.

V Podbořanech by tak měly být definitivně vyřešeny potíže s nedostatkem míst v tamních mateřských školkách. Problémy trápily rodiče v posledních letech. „Ve dvou nových třídách bude padesát dětí, problém s nedostatkem míst tak vyřešíme. Po zprovoznění by míst v mateřských školkách měl být dostatek," pokračoval Reindl.

Asi čtyři desítky rodičů odcházely s nepořízenou

„Bohužel, nemáme místo pro vaše dítě." Podobnou větu totiž například loni slyšelo asi čtyřicet rodičů z Podbořan a okolí. Tamní radnice se rozhodla problém řešit přístavbou ke stávající školce v ulici Bratří Čapků. Nové třídy tak budou moci využívat také zázemí staré školky, například kuchyň, což bude jistě finančně výhodnější, než pokud by město stavělo komplet nové zařízení. Také provoz školky by díky tomu měl být levnější.

Kritici vedení radnice a část veřejnosti mu ale vyčítají, že nová školka bude stát údajně příliš pozdě. Podle jejich názoru se vědělo dostatečně dopředu, že dětí bude více. Stavba se prý měla urychlit. Některým rodičům už totiž neumístění dítěte do školky problémy způsobilo.

Radnice prodlení důrazně odmítá, nějaký čas si vyžádala příprava projektů, v Podbořanech prý navíc nebyl žádný jiný vhodný objekt pro umístění nové školky. „Situaci jsme řešili urychleně, připravovali jsme se na ni. Jde o nejlevnější a zároveň nejefektivnější řešení problému, podle nás je přístavba u současné školky ideálním řešením. Rychleji to opravdu nešlo, reagovali jsme okamžitě. Vypracovat projekty a postavit ale nějaký čas trvá," odmítl kritiku před časem starosta Radek Reindl.

Soutěž na stavbu nové školky vyhrála firma Josef Brabec - Amigo Louny. Za zhruba sedm milionů korun slíbila městu kompletní výstavbu přístavby, včetně projektů.

Nedostatek míst řešily i Louny a Žatec

Podobné problémy jako v Podbořanech, tedy nedostatek volných míst ve školkách, řešily před časem také radnice v Žatci nebo v Lounech, jde o problém celorepublikový.

Některá okolní města potíže vyřešila umístěním školkových tříd do některých základních škol, taková volná kapacita ale v Podbořanech není.

Paradoxně přitom v Podbořanech ještě před pár lety, před začátkem babyboomu, vážně uvažovali o zrušení jedné mateřské školky. Naštěstí ji tenkrát podbořanští zastupitelé zachovali, i když byla poloprázdná, dětí tehdy nebylo dost. Dlouhá léta totiž v Podbořanech stačilo zhruba 200 míst ve školkách. Nyní je potřeba více, po otevření nové školky se kapacita navýší na 250 míst.