Sportovci v Podbořanech mají důvod k úsměvu. Mají naději, že se jim splní sen. Hala, o které se ve městě mluví už řadu let, by se konečně mohla stát realitou. Radnice nechá zpracovat projekt, bude také žádat o dotace, potvrdili to tamní zastupitelé. Pokud vše půjde dobře a peníze od státu přijdou, mohlo by se začít u Tatranu stavět už příští rok.

„Spustili jsme přípravu akce. Se stavbou bychom chtěli začít už v roce 2016, dokončovalo by se v roce 2017. Vypsali jsme výběrové řízení na projektovou dokumentaci, peníze na první část akce máme v návrhu rozpočtu a požádali jsme o dotaci z ministerstva školství, kde se objevil vhodný program. Uvidíme, zda budeme úspěšní," řekl starosta Podbořan Radek Reindl.

Ozývá se i kritika

Florbalisté, fotbalisté, ale i další sportovci v Podbořanech po hale volali dlouho. „Bylo by to dobré. Halu bych určitě přivítal, pro sportovce bude dobrá," řekl Pavel Beran, obyvatel Podbořan. Také další lidé, se kterými Deník mluvil, plán na výstavbu podporují. I hala má ale některé kritiky. Ti poukazují hlavně na finanční náročnost stavby, a také na další provozní náklady. „Peníze by se daly využít jinde," říkají vesměs.

Radnice ale oponuje. Našla prý finančně přijatelné řešení, navíc sportovci a řada lidí z Podbořan si podle vedení města halu přeje. „Sportovci o výstavbu haly žádají dlouhodobě, chybí tady. Nemají pořádně kde trénovat a hrát. Ve městě žádná hala ani tělocvična, která by splňovala současné nároky sportovců, není. Navíc nebude jen pro sportovce, budou ji moci využívat i školy nebo různé kulturní akce. Značnou část nákladů na stavbu by měla pokrýt dotace," vysvětluje podbořanský starosta.

Podle plánu by hala měla mít rozměry zhruba 60 x 20 metrů. Měla by mít také ochoz jako hlediště. „Umístěna by měla být u Tatranu. Náklady na stavbu odhadujeme na třicet až třicet pět milionů korun," pokračoval Reindl.

Že je město připraveno výstavbu spustit už v příštím roce dokládá i fakt, že v návrhu rozpočtu na rok 2016 je na tento projekt vyčleněno 15,5 milionu korun. Navíc zastupitelé potvrdili žádost o dotaci, odhlasovali případnou spoluúčast města. Měla by pokrýt velkou část nákladů.

Bez dotace je osud haly nejistý

Co se ale stane, pokud dotaci město nezíská, se zatím neví. O dalším osudu projektu by pak rozhodovali opět zastupitelé, uvolňovali by případné další finance. V Podbořanech doufají, že budou se žádostí úspěšní.

Na samotném provozu v dalších letech se radnice bude muset pravděpodobně zčásti finančně podílet, podobně jako tomu je v jiných městech. Pronájem haly většinou nestačí pokrýt všechny náklady.

O výstavbu sportovní haly usilují Podbořany už několik roků, mluví se o ní snad deset nebo patnáct let. První vážnější plány se objevily už v roce 2007. Město tehdy nechalo zpracovat studii. Tehdejší odhad nákladů se ale pohyboval okolo 120 milionů korun. Tolik peněz v městské kase nebylo, ani údajně nebyl žádný vhodný dotační program. Ani později se tolik peněz nenašlo.

Uvažovalo se také o tom, že by se hala financovala z velké části z přebytků rozpočtů, když město dobře hospodařilo. Pak ale přišla krize a úspory šly na běžné investice.

Nyní město našlo levnější variantu. „Tehdy se počítalo, že do haly bude vestavěna i tribuna fotbalistů. To bylo dost nákladné, toto řešení jsme opustili. Od té doby jsou také modernější technologie, lehčí, ale plnohodnotné konstrukce, které jsou levnější. Tribuna fotbalistů zůstane jak je, hala bude také v areálu Tatranu, ale trochu jinak umístěná," vysvětlil Radek Reindl.