Změna na podbořanské radnici je velmi nepravděpodobná. Volby vyhrála ODS před ČSSD, oba lídři, Radek Reindl i Karel Honzl, navíc zvítězili v individuálním žebříčku získaných hlasů. Oba také deklarují, že chtějí ve spolupráci ve vedení města pokračovat, duo Reindl Honzl, které společně vládne už osmý rok, tak s největší pravděpodobností dál povede město.

Definitivně jasno bude až na ustavujícím jednání nového zastupitelstva, až všichni v tajné volbě vhodí svůj hlas novému vedení města. Ale… V Podbořanech není pravděpodobné žádné překvapení a povolební vyjednávání tam bude asi nejsnazší z celého okresu. „Jednání stále probíhají. Byl bych ale rád, kdyby pokračovala současná spolupráce. Vzhledem k volebním výsledkům je to i pravděpodobné," komentoval povolební vývoj v Podbořanech pro Deník Radek Reindl, lídr vítězných občanských demokratů a současný starosta města.

Podle něj je právě vítězství obou stran v Podbořanech vysvědčením od voličů, že současné vedení pracuje dobře. Souhlasí s ním také současný místostarosta a první muž podbořanské ČSSD Karel Honzl. „Teprve jednáme. Je ale pravděpodobné, že budeme ve spolupráci pokračovat," potvrdil Deníku.

Kdo bude v nové radě?

V Podbořanech přitom pravděpodobně tradičně nebudou lpět v zastupitelstvu na nějaké „úzké" koalici. S vedením tam obvykle hlasují a podílejí se na vedení města kromě ODS a ČSSD také hnutí Za nová pracovní místa a využití volného času, KDU ČSL nebo Nezávislí. Naopak komunisté a největší kritici vedení radnice, v novém zastupitelstvu to pravděpodobně budou městští poslanci zvolení za Pro změnu k lepšímu a TOP 09, zůstávají tradičně mimo radu města.

Vítězem voleb v Podbořanech se stala ODS, získala 23,9 % a šest mandátů v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu. Nejvíce hlasů od lidí získal lídr občanských demokratů a současný starosta Radek Reindl (888). Druhá byla ČSSD se 17,1 procenty, která získala čtyři křesla. Místostarosta Karel Honzl získal 642 hlasů a je v individuálním žebříčku v Podbořanech druhý. Třetí místo získali v Podbořanech komunisté (15,4 %) a mají tři mandáty. Stejný počet má také hnutí Za nová pracovní místa (14,3 %), v jejichž dresu se do zastupitelstva dostal také tajemník radnice Martin Gutzer. Ten ale bude muset kvůli zákonu o střetu zájmů rezignovat na mandát městského poslance, v zastupitelstvu ho nahradí Tomáš Vaněk. Pátá je Změna k lepšímu se dvěma mandáty (8,5 %). Po jednom zastupiteli budou mít KDU ČSL (7 %), Nezávislí (6,8 %) a TOP09 (6,6 %).

Podbořany jsou nejstabilnějším městem

Podbořany se dlouhodobě mohou pyšnit titulem nejstabilnějšího města okresu Louny, alespoň co se počtu vládců týká. Od listopadu 1989 tam úřadovali jen tři starostové. V roce 1990 byl na krátko jmenován Jaroslav Kučera, už od roku 1991 ale město vedl zvolený Josef Čerňanský (ČSSD). Oblíbený šéf radnice vedl městský úřad až do roku 2006, tedy dlouhých šestnáct let. Poté byl zvolen poslancem parlamentu, v práci pro město ale pokračuje, dosud působil jako radní.

Druhým voleným starostou Podbořan se stal muž, který Čerňanskému kryl záda jako místostarosta. Důvěru dostal Radek Reindl z ODS, který je prvním mužem města od roku 2006 až dosud, tedy už osmým rokem. Od roku 2006 je také Karel Honzl (ČSSD) místostarostou pětitisícového města.

Noví podbořanští zastupitelé:ODS:
Radek Reindl
Milan Jedlička
Lenka Hodková
Iveta Haragová
Jana Šipošová
Petr Jambor

ČSSD:
Karel Honzl
Josef Čerňanský
Václav Hančar
Ludmila Duchoňová

KSČM:
Karel Zerner,
Vlastimil Heryšer
Bohuslav Hanus

Za nová pracovní místa a využití volného času:
Petr Ráliš
Marie Honzlová
Tomáš Vaněk (náhradník za tajemníka radnice Martina Gutzera, který už deklaroval, že na post zastupitele rezignuje)

Pro změnu k lepšímu:
Ivo Švarc,
Lumír Šopf

TOP 09:
Leo Peterka

Nezávislí:
Roman Hodek

KDU-ČSL:
Dagmar Pištěková