Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nájemníci řeší, jaký způsob vytápění je výhodnější

Podbořany - Část majitelů bytů se chce v Podbořanech odpojit od centrální kotelny, zatím nemají svolení.

16.2.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Čtyři z dvanácti společenství vlastníků bytů v centru Podbořan mají jasno. „Chceme se odpojit od centrální kotelny a konečně tak vyřešit problémy s teplou vodou,“ říkají. Další majitelé bytů o možnosti uvažují. Ti, co chtějí zůstat u kotelny města, se zase obávají nejistoty a rozbití topného systému.

„Chceme si teplo vyrábět sami, bude to pro nás lepší. A hlavně, konečně budeme mít teplou vodu v pořádku,“ komentují zástupci vlastníků bytů vzniklou situaci. Zatím ale nemají stavební povolení.

Lidé, kteří se chtějí odpojit, mají v plánu ve svých domech vybudovat samostatné malé kotelny. „Kdybychom dva roky neřešili pořád problémy s teplou vodou a tekla nám normálně, tak nás ani nenapadne se odpojovat. Jeden čas to bylo v pořádku, pak se ale problémy vrátily,“ přiblížil hlavní důvod nespokojenosti několika společenství vlastníků bytů Josef Henlín.

Ke stavebnímu povolení se ale musí vyjádřit i město a právě na tom se celá věc zatím zadrhla. Zastupitelé problém odsunuli. Přitom dohoda byla na únorovém jednání velmi blízko, zhatily ji ale velmi rozjitřené emoce. Pravděpodobně ale zbytečné, obě strany se zřejmě jen dostatečně nepochopily.

Zastupitelé se k věci vrátí 23. 2.

„Souhlas či nesouhlas s odpojením od centrální kotelny budeme znovu projednávat 23. února. Zastupitelé si ještě vyžádali další podklady, také zástupci společenství vlastníků bytů s některými body nesouhlasili, nechápu ale proč,“ sdělil termín dalšího jednání podbořanský starosta Radek Reindl. „Město nám hází klacky pod nohy. Platíme studenou vodu jako teplou a když si to chceme vyřešit, tak nám jenom škodí,“ pokračoval rozčilený Josef Henlín a přidali se k němu i někteří další zástupci majitelů bytů.

Výroky o házení klacků pod nohy ale řádně rozčilily také starostu Reindla. „Není to žádné házení klacků pod nohy. Jsou to podmínky a povinnosti, které jsou v zákoně. Nevymyslela si je podbořanská radnice, prostě to tak musí být,“ řekl. Složitost jednání vysvětloval také tím, že nelze v topné sezoně živelně odpojovat části soustavy, mohly by prý vzniknout problémy jinde.

A jaké jsou podmínky, které požaduje město splnit, aby si lidé mohli vybudovat vlastní kotelnu? Zájemci by měli zajistit odbornou firmu na odpojení. „Nemůže přece přijít kdokoli a prostě to ustřihnout, musí to udělat odborná firma,“ zdůvodnil požadavek podbořanský starosta. Požadován je také audit, co odpojení udělá s celou topnou soustavou, a zaplacení nákladů na vyregulování. „Přeregulování soustavy vyjde zhruba na tři tisíce korun,“ ujistila přítomné Anna Ljapinová z realitní kanceláře. A právě tato relativně malá částka pravděpodobně byla důvodem nespokojenosti majitelů bytů. Zazněla totiž jen ústně a mnozí ji zřejmě přeslechli, značná část přítomných si myslela, že půjde o daleko větší částky, které by museli ti, kteří budou chtít odejít, platit.

Někde už mají technologii i úvěry, ale povolení ne

Debata se vedla také nad tím, zda město vůbec může bránit v odpojení od kotelny. Majitelé bytů argumentovali tím, že mají právo vybrat si dodavatele. Problém ale je, že od města nemají vyjádření ke stavebnímu povolení.

Některá společenství vlastníků bytů také zvolila neobvyklý postup. Nejdříve si nechala navézt technologie a vyřídila si úvěry, až poté zažádala o stavební povolení. Problémy s kotelnou v Dukelské ulici jsou v Podbořanech od roku 2008, kdy byla rekonstruována. Opravu by ale potřebovala i další část topného systému, ta by ale byla velmi nákladná. Radnice špatné dodávky teplé vody částečně přiznává a řešila je investicemi v řádech desítek tisíc korun. Podle lidí ale pomohly jen částečně, systém prý stále nefunguje tak, jak by měl. Radnice chce kotelnu dále řešit. Lidem garantuje, že teplo budou dostávat dál.

Autor: Hynek Dlouhý

16.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Šest branek už nastříleli v I.A třídě Svída a Sulovský

Bývalý Dreherův pivovar v Žatci, kde sídlil podnik Fruta. Objekt má být spolu s dalšími 88 budovami ve městě zapsán do seznamu UNESCO.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Naši prvňáci ze ZŠ Husova Podbořany

Každou středu vám představujeme čerstvé prvňáčky z Lounska, Žatecka a Podbořanska

Dobrovolníci pomáhají v okolí zámků

Krásný Dvůr, Stekník - Do Krásného Dvora jezdí pomocníci z Anglie. Ve Stekníku zase nabízejí příležitosti i pro místní zájemce.

Podbořany opraví koupaliště. Město také chystá malý kemp

Podbořany - Po rekonstrukci dětského bazénu projde částečnou opravou i ten velký. Chystá se další rozšíření služeb v areálu.

Most v Blšanech bude zavřený do konce roku

Blšany - Řidiči musejí použít sedmikilometrovou objízdnou trasu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení