Kvůli údajnému střetu zájmů se rozhodli odvolat z funkce podbořanského radního Karla Podholu někteří tamní zastupitelé. Pětice zastupitelů však se svým návrhem neuspěla, radní na svém postu zůstává.

Skupině zastupitelů se nelíbí, že radní Karel Podhola má přístup k zadávání stavebních zakázek města a sám přitom o tyto zakázky se svojí stavební firmou usiluje. „Není to sice střet zájmů podle zákona, ale minimálně to není správné. Má informace, které jiní podnikatelé nemají,“ nelíbí se například Lumíru Šopfovi, jednomu z nespokojených zvolených zástupců občanů.

Podle některých hlasů jde v Podbořanech o konkurenční boj několika zastupitelů, kteří podnikají ve stavebnictví. Jeden z nich, Leo Peterka, před časem „přitvrdil“, když obvinil radního Podholu z poškozování města. Tvrdí, že se jeho společnost domlouvá s dalšími firmami podnikajícími ve stavebnictví na cenách, za které pak vyhrávají veřejné soutěže. Jeho nařčení už prošetřuje policie. „Jsou to lži a demagogická tvrzení. Nic z toho se nezakládá na pravdě,“ ostře se ohradil Karel Podhola.

Jedno obvinění přidal Peterka i tentokrát. „Radní může navrhnout, aby byla oslovena do soutěže některá spřátelená firma,“ řekl.

Kauzu provází policejní šetření

Starosta Podbořan Radek Reindl chce, aby vše důkladně policie prošetřila, zároveň ale dodává, že radní Podhola není v komisi, která otevírá obálky s návrhy cen na městské zakázky.

„Cena je v Podbořanech jediným kriteriem. Kdo je nejlevnější, ten zakázku získá. Do veřejné soutěže se může přihlásit úplně každý, vyhraje prostě ten nejlevnější,“ sdělil. „Kdybychom to posuzovali takto striktně, tak by podnikatelé neměli být ani v zastupitelstvu, protože i oni hlasují o rozpočtu, ze kterého potom čerpají. Zákon to ale umožňuje a je na každém, aby zvážil, jestli je to správné,“ řekl svůj názor starosta Podbořan.

Po velmi bouřlivé debatě nakonec podbořanští zastupitelé o odvolání Karla Podholy hlasovali. Z devatenácti přítomných členů bylo pro jeho odvolání z funkce radního pouze pět zastupitelů, proti šest.

Dalších šest zastupitelů se zdrželo, dva nehlasovali. Zajímavostí je, že ani někteří z předkladatelů návrhu pro něj nakonec ruku nezvedli a zdrželi se.