Vadí, nevadí. Tuto dětskou hru nyní připomíná politická situace v Žatci. Po vzniku vládní koalice loni v listopadu její odpůrci vyčítali dvěma zastupitelům zvoleným za Svobodné spolupráci s komunisty, nyní už podpora ze strany jednoho člena KSČM dřívější opozici nevadí.
Proti komunistům se v Žatci demonstrovalo, teď je podpora od jednoho komunisty naopak vítaná. Konkrétně podpora Milana Pipala, kvůli jehož „přeběhnutí" došlo v Žatci k odvolání vedení města a zvolení staronové starostky a nového místostarosty.
Paradoxní je, že vládní koalice byla svržena kvůli rozkolu ve straně, u které se to čekalo asi nejmíň. Komunisté v ČR obecně vystupovali vždy jednotně. Nicméně zprávy o názorových rozporech žateckých komunistů, zvláště dua Krčmárik - Pipal, na veřejnost občas prosákly.
Čtěte také: Zvrat na radnici v Žatci! Aleš Jelínek skončil, vrátila se Zdeňka Hamousová
Díky hlasu Milana Pipala se tak v Žatci misky vah převážily na druhou stranu. Kdo byl v opozici, je ve vládní koalici a naopak. A jak bývá v Žatci dlouhodobě zvykem, opět nejtěsnějším rozdílem 11:10. „Já určitě nechci být tím jedenáctým hlasem. Mým cílem je širší dohoda napříč politickým spektrem," řekl Milan Pipal. „Volbu starostky Zdeňky Hamousové podpořím, při volbě rady chci ale širší politickou dohodu," vyjádřil se. Je v Žatci vůbec nějaká dohoda napříč politickým spektrem možná? Sice se o ní hodně mluví, ale jak to vypadalo při vyjednávání během čtvrteční schůze zastupitelů, zrodí se jen těžko.
Jak je vidět na hře komunista vadí - nevadí, nejde v Žatci o politiku. Rozhodující jsou tu řadu let osobní averze mezi lidmi. A averzí je v žateckém zastupitelstvu až příliš. Zdeňka Hamousová a Jaroslav Hladký na jedné straně, Miroslav Šramota a Karel Krčmárik na straně druhé.