Občané Loun, kteří potřebují při náhlém zdravotním problému třeba v noci ošetřit na pohotovosti, musí stále jezdit do okolních měst, Žatce či Mostu. V Lounech nefunguje ambulantní pohotovostní péče pro dospělé (APP). Vedení města o zřízení usiluje, ale praktičtí lékaři nejsou ochotni v noci a o víkendech a svátcích pracovat.

Doplácejí na to především obyvatelé dvacetitisícového města. Problém se táhne už dva roky, teď by se snad situace mohla zlepšit. „Máme signály, že někteří lékaři by mohli na spolupráci kývnout. Ideální stav by byl šest lékařů, kteří by se střídali,“ uvedl místostarosta Loun Jan Čermák. „Pohotovost by ve městě měla být. Jednou jsem si ošklivě poranil ruku a byl jsem poslán do Žatce. Musel jsem shánět řidiče. Kdyby byla pohotovost v Lounech, bylo by to mnohem lepší,“ řekl Jiří Zeman z Loun.

Pohotovost pro dospělé by mohla fungovat od roku 2008. „Snažíme se, aby pohotovost pro dospělé v Lounech byla dostupná o víkendech a svátcích alespoň čtyři hodiny denně. Situace by se měla změnit do konce roku. Musí se uzavřít i smlouvy se zdravotními pojišťovnami,“ řekl J. Čermák. Praktičtí lékaři sloužící APP by mohli využít zázemí lounské nemocnice, která od dubna zajišťuje ambulantní pohotovost pro děti. „Vedení nemocnice přislíbilo pomoc v tomto duchu,“ řekl místostarosta.

Radnice chce oslovit lékaře, kteří nechtějí sloužit pohotovost

Nemocnice za neochotu lékařů nemůže

Pohotovost: město chce dál jednat

Lékaři v Lounech odmítají sloužit pohotovost

Pohotovost pro dospělé nebude