Pláč ze štěstí a dojetí se line po tváři příbuzným hledaných dívek. Dvanáctiletou Terezu Sochaničovou a jedenáctiletou Barboru Mordychovou z Mostu našla v pátek 8. dubna policie po dvou dnech pátrání v pořádku, nedaleko centra města.

Školačky měly policisté podle informací Deníku objevit v telefonní budce. „Holky si policii zavolaly samy, měly už hlad a žízeň, navíc dostaly strach,“ řekla v pátek Deníku matka jedenáctileté Barbory Romana Vopatová, které dcera sdělila, že po celou dobu byly schované ve sklepě bytového domu.


Po dívkách policie pátrala od středečního večera. „Dívky policie našla před dvanáctou hodinou dopoledne v Mostě,“ potvrdila policejní mluvčí Ludmila Světláková. Bližší informace ale Deníku odmítla poskytnout. Dívky hledala i jejich rodina. Po celém Mostě byly vyvěšeny plakáty s jejich fotografiemi a kontaktem na příbuzné. Matka jedenáctileté Barborky při hledání své dcery najezdila po městě přes šest set kilometrů. Proč se ale školačky rozhodly odejít z domu? Nikdo z příbuzných o tom nechtěl kvůli policejnímu vyšetřování spekulovat.

Dívky jsou kamarádky, obě spolu chodí do páté třídy mostecké základní školy. Podle babičky i maminky dívek jim doma nic nechybělo. „Dceři jsem nikdy neublížila, tak aby musela z domu utíkat,“ řekla matka Barbory. To samé tvrdí i babička Terezky. Ve škole jsou prý obě dívky bezproblémové, což potvrdil i ředitel.„Všichni máme strach. Jsou to normální průměrně se učící holky, žádné problémy s nimi nebyly. Jsme z toho v šoku. Věřím, že holky jen blbnou a že se najdou,“ říkal ještě včera ráno ředitel 1. základní školy Jindřich Kohout.

Podle policejní mluvčí Ludmily Světlákové bylo do pátrání zapojeno několik desítek policistů. Jen vloni mostecká policie pátrala po třiadvaceti dětech do patnácti let. Všechny hledané děti se vloni našly.


Monika Procházková
Miroslava Huláková