Dvakrát týdně zajíždějí do 38 obcí na Lounsku, Mostecku, Teplicku, Litoměřicku a okrajově i Rakovnicku manželé Vladislav a Miluše Prytolukovi s pojízdnou prodejnou se smíšeným zbožím. Za čtyři dny najedou asi 600 kilometrů. Svoji živnost provozují už sedmým rokem.

Mezi obce, kam taková prodejna zajíždí, patří obce Bělušice a Lišnice. „Majitelům prodejny platíme poplatek 600 korun na čtvrt roku,“ sdělila Deníku starostka obce Bělušice Iva Šindelářová. „Dny, kdy máme zajištěn provoz této prodejny, jsou ve středu a ve čtvrtek,“ přiblížil starosta obce Lišnice na Mostecku Petr Pillár.

V mnohých obcích v okolí Mostu již fungují samoobsluhy či nadstandardní služby pro starší a nemohoucí občany, jako je například rozvoz jídel. „V naší obci mám kamenný obchod, kde si mohou občané nakoupit, proto již služby pojízdných prodejen nevyužíváme. Plánujeme opravit kuchyň v místní mateřské škole, abychom mohli nabídnout občanům rozvoz obědů. Zatím je vše jen otázka času. Není to jednoduché jak finančně, tak také z hygienických důvodů,“ uvedl starosta obce Lužice Karel Tuzar.

Důležitá byla i společenská role

Pojízdná prodejna není jenom místem, kde lidé seženou věci denní potřeby, ale plní do jisté míry i společenskou roli. Ještě než byla možnost zajet si autem nakoupit do nejbližšího hypermarketu, býval příjezd auta s potravinami jediným rozptýlením jinak nudného dne. „Pamatuji si, jak jsem pokaždé ráno vstala dřív, namalovala se a vybírala oblečení, ve kterém půjdu nakoupit,“ řekla padesátiletá Eva s tím, že v té době byla na mateřské dovolené a prodejna byla jedním z mála míst, kam se dostala. „Přišli tam všichni, takže jsem si mohla konečně pořádně popovídat, “ dodala.