VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlastníci nemovitostí často žádají o prominutí pokut

ŽATEC - V Žatci se stabilizoval opakující se fenomén: koloběh žádostí o prodlužování termínů a odpouštění smluvních pokut.

25.10.2007
SDÍLEJ:

David Odenthal žádá o prodloužení termínu a odpuštění pokuty na říjnové schůzi zastupitelstva v Žatci. Foto: DENÍK/Libor Želinský

Noví vlastníci podle nastavených pravidel kupují starší nemovitosti od města se slevou a s podmínkou, že ji za to do stanoveného termínu opraví. Mnoho z nich však termín nesplní a pak žádají buď o jeho prodloužení, nebo o odpuštění smluvní pokuty. Zastupitelstvo každý měsíc řeší několik těchto žádostí.

Například v říjnu žádali o odpuštění smluvní pokuty dva vlastníci nemovitostí. Jeden koupil nemovitost v ulici Pod Střelnicí v roce 2002 za 182 tisíc korun a zavázal se opravit ji do pěti let, do letošního května. Rekonstrukci zahájil, ale termín nestihl. Zdržení činí několik měsíců. Podle smlouvy má zaplatit městu pokutu ve stejné výši, jako činila kupní cena.

Do pěti let to nestihli

Druhý vlastník koupil rovněž v roce 2002 tři objekty v Nerudově a Jakubské ulici za 830 tisíc korun; zavázal se opravit je do pěti let a při nedodržení zaplatit pokutu 378 tisíc Kč. Také on nyní žádal o prominutí této pokuty; termín nesplnil. Zastupitelstvo v obou případech nerozhodlo o tom, zda pokutu prominout či nikoli. Zastupitelé se rozdělili do dvou názorových táborů, žádný však nezískal potřebnou většinu jedenácti hlasů.

Protože tento cyklus v pořadí prodej – sleva – nedodržení termínu – dopis zastupitelům se žádostí o prominutí se v Žatci v různém obsazení vlastníků často opakuje, zvažovali někteří zastupitelé, zda je současný systém vůbec účelný. „Měli bychom trvat na dodržení toho, co je ve smlouvě. Když dlužíte peníze bance, žádný peněžní ústav vám je také neodpustí,“ řekl člen rady města Pavel Aschenbrenner (ODS).

Systém zjevně nefunguje

Pokud podle něj chce zastupitelstvo nasmlouvané pokuty později promíjet, pak by tedy mělo rozhodnout, ať se pokuty do smluv při prodeji nemovitostí vůbec nedávají. Systém „smluvních pokut“ používá město už od 90. let. Radnice jím chtěla motivovat vlastníky, aby včas a bez průtahů opravili stárnoucí nemovitosti (obvyklým termínem bylo do pěti let po nákupu) a tím přispěli k lepšímu vzhledu města.

Zastupitelstvo však zároveň řeší desítky případů ročně, kdy noví majitelé termín nestihnou a žádají ho prodloužit či odpustit pokutu. Podobné rozhodování čeká zastupitelstvo města i v listopadu.

Bude se řešit případ firmy Třešňák – Horova z Teplic, která se zavázala dokončit bytový dům nedaleko Plusu a Tesca. Dům na místě už rychle vyrůstá, nicméně do konce letošního roku, jak zněl původní termín, to stavbaři nestihnou a firma žádala posunout konec výstavby do závěru března. „V terénu byly nalezeny základy původně plánovaných staveb, o nichž jsme nedostali předem informace. Jejich odstranění nás značně zdrželo,“ uvedl majitel firmy Jaroslav Třešňák v dopise městu.

Ve smlouvě je pro firmu uvedena vysoká pokuta: 20 milionů korun. Zastupitelé mají nelehký oříšek.

25.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy v lounské knihovně
61

Česko ve středu zpívá koledy. Přijďte také!

Pozvánka na vernisáž výstavy v Senátu.

Děti z Podbořan ukáží svá díla na výstavě v Senátu

Krásné adventní trhy v Německu. Autobus vás tam vezme za padesát korun

Podbořany, Žatec - Turisté připravili na sobotu výlet, zájemci mohou nastoupit v Podbořanech i Žatci.

Dorostenci Slavoje přivezli z turnaje druhé místo

Žatec – Mladým fotbalistům Žatce v Karlových Varech nevyšlo pouze jedno utkání.

Miroslav Mužík provede svou výstavou v divadelní kavárně

Louny – Komentovaná prohlídka výstavy Harmonie kontrastu se koná ve středu v podvečer.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT