Město Žatec musí zaplatit dvě pokuty za výběrová řízení na zhotovitele svých investičních akcí. Obě mu vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), celkově se jedná o téměř čtvrt milionu korun. Město pochybilo při výběru zhotovitele na rekonstrukci autobusového nádraží a při výměně kanalizace a vodovodu na základní škole Jižní.

Rekonstrukce autobusového nádraží v Žatci probíhala v letech 2014 a 2015. ÚOHS městu vyměřil pokutu 200 tisíc korun za to, že stanovilo příliš přísné podmínky, kvalifikační předpoklady, při výběrovém řízení na zhotovitele stavby. Město pokutu zaplatí, podá proti ní ale správní žalobu. Rozhodli o tom radní, postih je podle vedení města nepřiměřený.

Připomeňte si: Žatec má nové autobusové nádraží, stálo 46 milionů

Horší pro město ale je, že kvůli tomu přišlo o čtyři a půl milionu korun. Na rekonstrukci za přibližně 45 milionů korun měla přijít dotace ve výši 40 milionů korun z Regionálního operačního programu Severozápad. Do Žatce dorazilo ale „jen" 35,5 milionu korun, ROP Severozápad totiž městu vyměřil desetiprocentní korekci. A to právě za chyby ve výběrovém řízení na zhotovitele.

Obálky se otevřely až druhý den

Druhá pokuta ve výši 15 tisíc korun se týká rekonstrukce vodovodu a kanalizace na základní škole Jižní, která probíhala v letech 2012 a 2013. Město stála 12 milionů korun. Při výběrovém řízení v roce 2012 se radnice podle ÚOHS dopustila několika prohřešků. Například k otvírání obálek s došlými nabídkami firem došlo až druhý den, oznámení o zadání zakázky nebylo zveřejněno v souladu se zákonem a nebyla zveřejněna ani samotná smlouva.

Radní na základě stanoviska advokátní kanceláře, které pochybení potvrzuje, rozhodli, že město pokutu zaplatí a nebude proti ní podávat odpor.