Meteorologové upozornili v noci na pondělí na aktuální slabší polární záři na severu Německa. "U nás bude patrně viditelnost hraniční, nicméně není ze severních oblastí České republiky vyloučena. Počasí komplikuje bohužel množství oblačnosti, ale lokálně se vyskytuje i zmenšená oblačnost," uvedli. 

Webkameru meteostanice ČHMÚ ve Smolnici najdete na adrese ceskehory.cz.

Později ČHMÚ potvrdil, že polární záře, byť velmi slabá, byla k vidění i z Lounska. Konkrétně zmínili webkameru meteostanice ČHMÚ ve Smolnici. Sledující upozornili, že tam ji záběry ukázaly ve 22.30 hodin.

Světelný úkaz byl při dobrých podmínkách viditelný nad severním obzorem. Zásadní při pozorování je však podle upozornění meteorologů výběr dostatečně temné lokality. Tedy místa co možná nejméně zasaženého především veřejným osvětlením.

Kdo by chtěl zkusit štěstí a nevšední podívanou také sledovat, může podle odborníků ještě uspět. "V dalších dnech bude šance na polární záře také, ze Slunce k nám putují hned dvě erupce," uvedli pracovníci ČHMÚ. Jít má o příští hodiny až desítky hodin.

Polární záře je název pro světelné úkazy ve vysoké atmosféře Země. Běžně jsou pozorovatelné v polárních oblastech, naopak například v tropech se vyskytují jen výjimečně.

Polární záře
Polární záře na IslanduPolární záře na Islandu. Ilustrační fotoZdroj: Pixabay
Rozlišujeme jižní polární záři – aurora australis v Antarktidě, a severní polární záři – aurora borealis v Arktidě. Jsou mírně odlišné. 
Úkaz je výsledkem poruch v magnetosféře Země způsobených slunečním větrem. Výraznější polární záře vznikají v důsledku vyšší rychlosti slunečního větru z koronálních děr a výronů koronální hmoty.
Polární záře vznikají, když se elektricky nabité částice slunečního větru z magnetosféry srazí s atomy kyslíku nebo dusíku v horních vrstvách zemské atmosféry. Atomy 'kyslíku' emitují zelené nebo červenooranžové záření, atomy 'dusíku' emitují modré a fialové záření. Barva polární záře závisí na nadmořské výšce. V nejvyšších výškách dominuje kyslíková červená, pak kyslíková zelená a barvy emitované dusíkem (modrá, fialová a červená), v nejnižších vrstvách srážky omezí emise kyslíku a převládnou barvy emitované dusíkem. Nejběžnější barva je zelená, následuje růžová, směs zelené a červené, čistě červená, pak žlutá (směs červené a zelené) a nakonec čistě modrá.
Zdroj: Wikipedia.org